28 märts 2016

Kivivill kaitseb maja soojuskadude, liigse müra ja tulekahju eest

Populaarset ja ohutut kivivilla kasutatakse juba enam kui 60 aastat ning tegemist on tõenäoliselt ühe põhjalikumalt dokumentidega tõendatud ja paremini katsetatud ehitusmaterjaliga. Kivivilla kasutatakse elumajade, ühiskondlike, äri- ja tootmishoonete soojus-, heli- ja tuletõkke isoleerimiseks nii lame- ja viilkatuste, sise- ja välisseinte kui ka põrandate, lagede ja ahjude isolatsiooniomaduste parandamiseks, tutvustab ROCKWOOL OÜ projektijuht Raul Merivee.

Projekteerimine on ehitusprotsessi kõige olulisem etapp, kus arhitekt ja tellija otsustavad, milliseid materjale ja arhitektuurilahendusi hoones kasutada. Kivivilla omadused annavad võimaluse kasutada seda kõikjal, kus on vaja head soojapidavust, tulekaitset ning vastavust akustilise mugavuse nõuetele. Oluline on, et tulekindel kivivill peab vastu kõrgetele temperatuuridele ning selle kasutamine suurendab hoone passiivset kaitset tulekahju eest.

Kivivillatooted on väga vastupidavad, säilitades oma isolatsiooniomadused kogu kasutusaja jooksul. Villa kiudude struktuur tingib veeauru täieliku läbilaskevõime ehk selle kasutamine väliskonstruktsioonides väldib niiskuse kogunemist hoonesse, vähendab hallituse ja/või seente tekkimise riski ning loob ruumidesse tervisliku ja meeldiva mikrokliima.

soojustab

on tulekindel

summutab heli

tõrjub vett

on vastupidav deformatsiooni suhtes

veeauru läbilaskev

pikaealine

ökoloogiline

Kivivill ei märgu ega ima niiskust ümbritsevast õhust ning on seetõttu parim materjal välisseintes kasutamiseks. Isegi juhul, kui hoonel puudub efektiivne ventilatsioon, eemaldub kivivilla isolatsiooniga seina sisse soojal ajal kogunenud veeaur sealt kergesti. See on eriti oluline uute hoonete soojustamisel, kui niiskus betoontarinditest veel täielikult eemaldunud ei ole.

Tänu tihedusele tagab kivivill mitte ainult suurepärase soojusisolatsiooni, vaid ka hea akustilise kontrolli laias helisageduste diapasoonis. Üks tänapäeva elustiili põhilisi nõudeid on efektiivne heliisolatsioon. Liigne müra suurendab stressiriski, häirib suhtlemist ja seda käsitletakse kui teatud keskkonnareostuse vormi.

Kivivill on vastupidav kõigile keemilistele ainetele ega ei reageeri teiste ehitusmaterjalidega. Kivivillatooted on ka UV-kindlad, mis tähendab, et nende paigaldamise ajal ei ole vaja kasutada täiendavat kaitsekatet tellingutel. ROCKWOOLi isolatsioon on üks väheseid tooteid, mis aitab säästa enam energiat, kui ise nõuab. 50 aasta jooksul võib tüüpiline selline isolatsioonitoode aidata säästa üle 100 korra rohkem primaarenergiat, kui kasutati selle tootmiseks, transportimiseks ja hävitamiseks.

 

 

Kivivillaplaat kaitseb konstruktsioone tule eest

Ehitusel kasutatavad terastarindid on sageli ratsionaalseks lahenduseks, mis on kiire ja osaliselt soodsama hinnaga. Kuid selleks, et niisugune ehitis kauakestev ja turvaline saaks, tuleb mõelda ka nende konstruktsioonide kaitsmisele negatiivsete mõjude, eriti aga tulekahju eest.

Kuigi terastarindid ei põle, ei tähenda see veel, et tulekahju neid kahjustada ei võiks. Teadagi kuumeneb metall kiiresti ja kuumuse mõjul konstruktsioonid deformeeruvad. Kaitsmata metalltarindid võivad tulekahju korral kokku variseda märksa kiiremini kui põlevast materjalist, näiteks puidust valmistatud tarindid.

Sõltuvalt hoone otstarbest ja tarindi osast määratakse konstruktsioonidele erinev tulepüsivuse aeg. ROCKWOOL on loonud efektiivseid lahendusi, mis võimaldavad metalltarindeid kuni neli tundi tule ja deformatsiooni eest kaitsta.

Näiteks ROCKWOOL CONLIT 150 kivivillaplaadid on teraskonstruktsioonide tulekaitsesüsteem, mida kasutatakse erinevat tüüpi ja eri läbilõikega terastarindite tulepüsivuse parandamiseks. Tulekahju korral kuumenevad kaitsmata terastarindid ja -elemendid juba 15–20 minutiga temperatuurini 650–700 °C. Umbes 500 °C juures nende vastupidavusnäitajad langevad ning lõpuks tarindielementide kandevõime ja terviklikkus kaob. CONLIT 150 süsteem võimaldab saavutada terasest kandetarindite tulepüsivusklassi, kus konstruktsioonid taluvad koormust teatud kindla aja jooksul vastavalt klassifikatsioonistandardi kriteeriumidele.

Kivivill ei märgu ega ima niiskust ka ümbritsevast õhust ning on seetõttu parim materjal välisseintes kasutamiseks. Isegi juhul, kui hoonel puudub efektiivne ventilatsioon, eemaldub kivivilla isolatsiooniga seina sisse soojal ajal kogunenud veeaur sealt kergesti.

ROCKWOOLKivivillast termoisolatsioonimaterjalide tootja ROCKWOOL esimene esindus Balti riikides loodi 1995. aastal Vilniuses. Lätis loodi esindus 2000. aastal ning Eestis sai ROCKWOOL OÜ alguse aastal 2008. Praegu töötab ROCKWOOL Balti riikide ettevõtetes umbes 20 inimest.

ROCKWOOL on maailmas juhtival kohal olev kivivillatootja. Kivivill on materjal, mis parandab miljonite inimeste elukvaliteeti ja aitab vähendada keskkonnakaitse probleeme, selliseid nagu kasvuhooneefekt, sudu ja happevihm. ROCKWOOLi isolatsioon tagab külma ilma korral sooja ja meeldiva hoone mikrokliima ning aitab kuumas kliimas säilitada mugavalt jahedat ruumide temperatuuri.

www.rockwool.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785