28 aprill 2016

Kuidas pikendada katuse eluiga?

Teraskatuse ehitamisel ei ole mõistlik minna soodsama vastupanu teed, sest kvaliteetsete lahendustega saab katuse eluiga oluliselt pikendada. Mis suunas on areng toimunud, räägib Ruukki Products ASi katusetoodete müügijuht Kristjan Õsso.

Ära hoia kokku katuse projekteerimise pealt

Ära lõika katusematerjali nurklihvijaga (abrasiivketastega)

Kindlasti tuleb lahendada katuse tuulutus

Kui kahtled, konsulteeri katusemeistriga

Katuse valikul otsitakse enamasti mõistlikku hinna ja püsivuse suhet, ent katus kui terviklahendus jääb tihti tagaplaanile. Katus koosneb lisaks katuseprofiilidele ka aluskonstruktsioonist, vihmaveesüsteemist ning muudest olulistest tarvikutest, millele kõigele tuleks juba projekteerimisel tähelepanu pöörata.

Meie kliimasse sobib viilkatus

Katusetüübi valik sõltub nii hoone arhitektuurist kui ka asukohast, ent kindlasti peaks mõtlema ka väliskeskkonna teguritele, mille puhul hakkavad rolli mängima erinevad materjalid ja tehnilised lahendused.

Põhjamaades oleks mõistlik ehitada viilkatus kas või juba sellepärast, et lume saab katuselt lihtsamini ära. Kes eelistab madalamaid katusekaldeid, siis terasega on see ka viilkatuste puhul võimalik. Kui kivi ja eterniidi puhul peab katusekalle olema minimaalselt 15 kraadi, saab terasega juba viiekraadiseid kaldeid teostada. Madalamate kallete puhul peab muidugi arvestama, et kõiki katuseprofiile valida ei saa.

Mille järgi valida katuseprofiil?

Profiili valikul on oluline lähtuda nii visuaalsetest kui ka tehnilistest kriteeriumitest. Esiteks peab katus meeldima majaomanikule, sobituma hoone üldise arhitektuuri ning piirkonna eramutega, kuid teisalt tuleb arvestada ka kaldega.

Katuseprofiilid jaotatakse tavaliselt kolme kategooriasse: valts- (käsivalts ja Classic), kivimustriga ning sirgjoonelised profiilid (trapets- ja sinusoid).

Eestlased eelistavad valts- ja kiviprofiile ning pigem turvalisi värve – tumehalli, -pruuni. Ruukki värvispekter on väga lai – valikus on kuni 20 erinevat tooni. Efektsematest värvidest rääkides, võib turvalise tumepruuni või tumehalli kõrval valida ka šokolaadipruuni, baklažaanlilla või veinipunast. Värvivalikul võiks toetuda lihtsale reeglile: katus tumedamaks kui fassaad. Heledam katus määrdub ka rutem.

Lisaks laiale värvivalikule on Ruukki tootevalikus ka maailmas ainulaadsed räästavaltsiga kiviprofiilid, mis pikendavad katuse eluiga veelgi. Tehnoloogia seisneb selles, et profiili lõikeservad ehk potentsiaalsed rooste tekkekohad räästas peidetakse. Tekib profiilikujuline räästaserv, mis lisab katusele ka esteetilist väärtust.

Korralik konstruktsioon ja aluskate on kõige alus

Siinsed ilmastikutingimused soodustavad kondensatsioonivee teket, mistõttu on oluline, et katustel oleks korralik tuulutus koos aluskattega.

15 aastat tagasi aluskatet ei pandud ning paljudel juhtudel on probleemiks see, et kondensatsioonivesi tilgub otse konstruktsioonidesse. Aluskatte peab konstruktsiooni kaitsma ja liigvee minema juhtima. Teraskatuste puhul võiks kasutada mittehingavat ja kondensatsioonivett siduvat aluskatet, mille alumine kiht on tekstiilist. Sest soodsamad, tselluloosi baasil tehtud katted muutuvad aja jooksul rabedaks ning võivad aluskatte küljest eemalduda. Ruukki tootevalikust leiab neli erinevat aluskatet, sealhulgas nii hingavate kui ka mittehingavate materjalidega.

Samuti on väga oluline, et katuse aluskonstruktsioon oleks tehtud vastavalt nõuetele. Tihti saavad probleemid alguse puudulikust teostusest, mis sest et kasutatavad materjalid on kvaliteetsed. Mistõttu võiks katuse ehitustööd jätta ekspertidele või vähemalt neid ehitusse kaasata.

Kui rääkida vihmaveesüsteemidest, siis turul on laialt levinud lahendused, kus vihmaveesüsteem on toodetud ühepoolse polümeerse pinnakattega materjalist, mis tähendab, et rennid on seestpoolt ilma UV-kaitseta. Lisaks puudub ka taolisel tootel kriimustuskindlus ning jää ja praht vähendab süsteemi eluiga märgatavalt. Korralikud vihmaveesüsteemid on toodetud kahepoolse pinnakattega ja vähemalt 0,60 mm paksusest toorainest, mis lubab rääkida 20-aastasest ja pikemast süsteemi elueast.

Viimase kümne aasta jooksul on Ruukki kohalik tehas tootnud kokku 21,2 miljonit ruutmeetrit katuseprofiili – pea sama palju, kui Pärnu linna pindala, kus kogu Baltikumi teenindav tehas asub.

Kõik terased ei ole samad

Ruukki katusetooraine (polümeerse värvkattega teras) toodetakse kontsernisisestes tehastes Rootsis ja Soomes. Kontsernisisene tarneahel tagab range kvaliteedikontrolli, tänu millele kvaliteedikõikumisi ei esine. Lisaks on materjal toodetud spetsiaalselt Skandinaavia ja Põhja-Euroopa turu jaoks. Kui ehitad vastupidavat katust, siis tuleb ka materjali tehnilistele omadustele mõelda. Katus koos aluskonstruktsiooniga moodustab majaehitusest kõigest 10% ja kokkuhoid odavama lahenduse ja materjali arvelt ei ole mõistlik.

Tulevik liigub selles suunas, et katused ei ole enam lihtsalt maja esimene kaitseliin väliskeskkonna vastu, vaid varustavad elamist energiaga. Ka Ruukki tegeleb vähehaaval päikeseenergialahendustega, mille seas üheks põnevamaks võiks pidada Classic-profiili sisse uputatud kollektoreid. See on aga teema järgmiseks korraks.

www.ruukki.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785