26 mai 2016

Kuidas teha maja targaks?

Targa maja lahendus ei pea olema kulukas ja keeruline. A-Kaabel on toonud turule koduautomaatikasüsteemi, millega saab iga kodu kiirelt nutikaks. Et süsteem mõjuks osana sisekujunduslikust tervikust, tuleks sellele mõelda juba varakult, räägib ettevõtte tegevjuht Ants Rehe.

Täna ehitatud kodu peaks olema tõhus ka homses maailmas. Kui 80–90% hoonetes kasutatavast energiast kulub kütte-, valgustus- ja muude seadmete rakendamisele, on väga oluline taastuvenergia kogupotentsiaali ära kasutada. Lisades majale funktsionaalsuse saab optimeerida nii energiakulusid kui ka muuta oma elu kõvasti mugavamaks ja turvalisemaks.

Kogu süsteemi aluseks on vaid pisike karp ehk kontroller, mis võimaldab hallata enamiku koduelektroonikast. Nutikust saab luua lisaseadmetega, millega kontroller hakkab madalavõimsusega raadiolainetel suhtlema. Lisaseadmeid saab juurde soetada lähtuvalt sellest, millist mugavust oma ellu vajad. Selle lahenduse eelis ongi see, et 100protsendilist investeeringut ei pea kohe tegema, soetad kontrolleri ja lisad küttesüsteemide juhitavuse ning hiljem võid ka valgustuse või multimeedia juurde võtta.

Targa maja lahendusega saab kontrolli alla:

1)      küttesüsteemid

Kütteseadmete nutikas juhtimine ja efektiivsuse monitooring aitab energiakulusid vähendada, lisaks on mugav kohandada vastavalt vajadusele tubade, keldri või muude abiruumide temperatuuri. Kui soovid, et magamistoas oleks veidi jahedam, piisab vaid ühest nupuvajutusest.

2)      turvalisuse

Turvalisuse tõstmiseks tuleks lisaseadmena soetada valveandurid, millega saab kindlaks teha liikumisi, olla kodustega ühenduses ja ka valgustust juhtida. Samas võid ka sõbrale koduukse või värava distantsilt avada.

3)      valgustuse

Valgustuse juhtimisel saab igaüks oma fantaasiat kasutada. Süsteemi kasutajaliidesesse saab tekitada erinevaid stseene – näiteks õhtusöögi valgus, hommiku valgus. Võib ärgata ka nii, et tuled ei lähe kohe 100% põlema, vaid aegamisi. Valgustuse võib panna ka liikumistele reageerima – nii kui toast lahkud, läheb tuli kustu. Valgustuse juhtimine ja koormuse jaotamine aitab ka energiat säästa.

4)      multimeedia ja kodukino lahendused

Ühe nupuvajutusega saab kardinad ette, valgust hämardada ja luua sobiliku õhkkonna filmi, muusika või õhtusöögi nautimiseks.

5)      territooriumi hoolduse

Süsteem annab ka märku igasugustest probleemidest, leketest või kui keldris ei ole näiteks hoidiste jaoks sobiv temperatuur. Distantsilt võid ka lilli kasta.

Energiakulude vähendamise kõrval ongi just mugavuse aspekt see, mida targa maja lahendus sinu ellu juurde toob. Levipiirkond on süsteemil kuni 100 meetrit, seega saab funktsionaalsust lisada ka abihoonetele.

Reeglite loomine on lihtne ja lõbus

Süsteemi saab juhtida arvuti ja nutiseadmega. Selleks tuleb vaid vastav mobiilirakendus alla laadida. Kasutajaliides on kergesti hallatav, igaüks saab käskluste, stseenide loomisega ise hakkama. Etteantud stseene „õhtusöögi valgus“, „hommikuvalgus“ vms valides saad lihtsasti sobiva miljöö luua.

Majade võimalikud lahendused ja orienteeriv seadmete maksumus:

Hoone
Maksumus
Maja100 m²U 1300 eurot
Maja150 m²U 2400 eurot
Maja200 m²U 3200 eurot

 

 

 

 

 

 

 

Hind sisaldab: kütte ja valgustuse juhtimine, pistikupesad ja värava automaatika.Hindadele lisandub käibemaks.

Targa maja süsteemi valikul on oluline:

et süsteem oleks paindlik, võimalik kohandada vastavalt vajadustele;

kasutajaliides oleks lihtne ja loogiline;

erinevad võrgud oleksid omavahel integreeritavad;

funktsionaalsust oleks võimalik pidevalt laiendada.

Helikvaliteet kontrolli alla

Et nutiseadmest juhitav heli oleks kvaliteetne, pakume targa maja lahenduse kõrval ka terviklikku helisüsteemi. Tänapäeval ei ole helilahendused ainult helistuudiote pärusmaa, vaid kättesaadav võimalus igale melomaanile.

Kui kunagi kasutati stuudiotes kaja ära võtmiseks munareste, siis nüüdsed lahendused hõlmavad eri suuruse, materjalide ning värvidega mooduleid, mis näevad juba iseenesest nii efektsed välja, et võiksid kodus täiesti eraldiseisva sisekujundusliku elemendina särada.

Kõlareid on võimalik ehitada ka näiteks seintesse või kipslae külge.

Helilahenduse planeerimisel tuleks esmalt mõelda:1) millistesse ruumidesse tuleb heli;2) kus asetsevad muusikakeskus ja kõlarid;3) milline hakkab olema mööblipaigutus.

Kui on eelinfo olemas, siis edasi tegutsevad juba diplomeeritud insenerid, kes loovad igale kodule individuaalse lahenduse.

Rohkem infot leiad siit: www.akaabel.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785