Rootsi ehitusturu turbulentsus sai saatuslikuks sealsel turul tegutsevale Teca Projektile. Eesti ettevõttel on eelmisest nädalast käsutuskeeld ning ta on vaid ühe sammu kaugusel pankrotist.
Rootsi kinnisvaraturg on aastakümne sügavaimas kriisis ning sellest pole jäänud puutumata Eesti ettevõtted. Foto: SIPA/Scapix
Ettevõtte olukord on selline, nagu on registrites kirjas, sõnas Teca Projekt OÜ juht ja ainuomanik Jegor Zolotuhhin. Ta rääkis Äripäevale, et ettevõtte käsutuskeelu teatest saab ise lugeda, mis edasi saab.
Tundub, et Eestit vaevanud majanduslangus on jõudnud ka inseneribüroode sektorisse, samas kui Soomes on üldine nõudlus inseneribüroode teenuste järele kasvanud, kirjutas Inseneribüroode konkurentisraportis turuanalüüsis KPMG tehingunõustaja Mihhail Sokolov.
Kuigi aasta lõpp tõmbas inseneribüroode kasvule pidurit, nautisid paljud eelmisel aastal veel jõudsat käibe kasvu ja saavad minna langusele vastu julgemalt. Avaldame 2023. aastal 50 suurimat käivet näidanud inseneribürood ja nende aastase kasvu või langustrendi.
Tänavu on surve uute lepingute saamiseks oluliselt suurenenud, kuid keskkond nende saamiseks on tunduvalt keerulisem, samuti on turg minemas erakliendi poole kaldu, analüüsis projekteerimisturu olukorda Projektibüroo OÜ juht Andero Mardo Äripäeva Infopanga raportis.
Äripäeva Infopank küsitles juuli keskel insenerisektori juhte kuue kuu väljavaadete kohta, millest selgus, et prognoos on muutunud oluliselt pessimistlikumaks. Kõige kiiremat kasvu ennustati palgale, kuid ka see ootus on märgatavalt kahanenud. Samuti märgiti, et tellijad proovivad juba hindu alla lüüa ja mõned bürood on sellele ka järgi andnud.
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.