Ehitusfirmad: idaturg liiga ohtlik ja keeruline

Ehitusettevõtjad on Venemaa hiiglasliku turu suhtes ettevaatlikud, pidades võimalikuks tegevuse laiendamise kohaks vaid Peterburi ja Leningradi oblastit.

Alljärgnevalt vastused küsimusele: kuidas hindate Venemaa ehitusturu perspektiivikust ja riske ning kas kavatsete proovida seal oma jõudu?

Taivo Täht
EF Rand&Tuulberg AS-i juhataja
Eestis ei jätku kõigile tellimusi. 70% meie portfellist moodustavad riigitellimused. Arvan, et tulevikus see arv suureneb. Asi ei ole selles, et eelistame teha vaid riigiobjekte, meil ei ole lihtsalt muud teed.
Venemaal töötasime 90-ndatel ja 2000-ndate alguses. Ma ei oska kommenteerida omanike otsust Venemaa turult lahkuda, kuna ei tegelenud ise selle suunaga.  Ma usun, et nüüd, 10 aastat hiljem on seal teised tingimused, ent vaatamata sellele ei kavatse me Venemaale naaseda. Pealgi pole meid sinna keegi kutsunud. Seevastu kutsutakse aktiivselt Valgevenesse ja Ukrainasse.

Eero Rändla
Eston Ehitus AS-i endine juhataja
Venemaa turg on väga suur ja Eesti ettevõtjad on seal suhteliselt vähe esindatud.  Arvan, et meie ettevõtted võiksid olla julgemad ja eestlased võiksid edukalt ajada äri näiteks Peterburis, Leningradi oblastis. Eestlaste töö kvaliteet on ju väga kõrge, Skandinaaviamaade tasemel. Arvan, et poliitika suurt rolli Vene turule minekus ei mängi.

Stanislav Skorb
SSSK OÜ juhataja
Idaturg pakub muidugi palju huvi, kuid see on lääneturust veelgi keerulisem. Sellele väljumiseks peab tekkima võimalus. Kui mõni hea võimalus kerkib silmapiirile, proovime oma šanssi käest mitte lasta.

Kaupo Koitla
Kaamos Ehituse tegevjuht
Meie tahame töötada ka Eestist väljaspool, sest oma teenuseid ainult siseturule pakkudes on raske areneda. Venemaal tegevuse alustamiseks tuleb eelkõige luua kontaktid, osta maa ja hakata  ehitama. Meie juba töötame teistes riikides, lihtsalt käibed on väikesed.
Kõige perspektiivsem turg on Ida-Euroopa riigid, eriti Ukraina. Kõige väiksema perspektiiviga on Skandinaavia, Venemaa aga on liiga korrumpeerunud. Muidugi, võib kohaneda ja mängida nende reeglite järgi, kuid meile see ei sobi. Kuigi meil on, mida pakkuda - oskame ehitada Euroopa standardite järgi. Kindlasti jõuavad need standardid kord ka Venemaale ja siis võivad meie kogemus ja oskused realiseerida suuri projekte ära kuluda.

Arunas Buga
Aruna-Ehituse juhataja
Venemaa turule minek on liiga ohtlik. Ma ise ei ole sellega kokku puutunud, kuid partnerid räägivad, et seal ei maksta tööde eest. Kui tellija on normaalne, on kõik korras, aga kunagi ei tea ju, kelle otsa satud. Siis veel pistised. Ei, parem olgu nii nagu praegu.

Jaanus Otsa
Astlanda Ehitus OÜ peadirektor
Välismaa turgudel töötamiseks peab alguses tegema nime oma riigis. Kui oled tugev Eestis, siis võid millelegi loota ka Lätis, Leedus, Soomes ja Venemaal. Vene turg on hiiglaslik. Kõige kasulikum Eesti ettevõtete jaoks on aga Peterburi, Leningradi oblast. Meie ehitajad töötavad maailmatasemel. Oleme seal täiesti konkurentsivõimelised. Kuid peab leidma head partnerid. 20 aastat tagasi olid Euroopa parimad ehitajad Soome ehitajad, kes töötasid paljudes riikides. Ometi ei suutnud nad oma professionaalsusele vaatamata Saksamaal levinud protektsionismi tõttu sellele turule minna.
Venemaa turul on ka oma eripära. Ei usu, et on mõtet analüüsida erinevusi mõtlemisviisis, kultuuris, tavades. Poliitika aga ei avalda suurt mõju ärile. Tallinna Sadam töötab väga efektiivselt ning seetõttu on transiidiga kõik korras.
Tuleb uurida riiki, kuhu kavatsed väljuda – mitte ainult seadusi, vaid ka ühiskonnareegleid.

Jaano Vink
Nordecon Internationali juhatuse esimees
Meie Venemaal ei tööta ja ei kavatse lähitulevikus sinna ka minna. Peatöövõtjatel on raske välisturgudele pääseda. Et olla välismaal edukas, peab pakkuma midagi sellist, mida kohalikel ei ole. Tänapäeval ehitusturgudel valitsevas konkurentsis osutub määravaks hind.
Möödunud aastal tegutses Nordecon suhteliselt aktiivselt Lätis, Leedus ja Ukrainas. Nüüd aga lõpetasime tegevuse kahes Balti riigis ja vähendasime mahte Ukrainas. Meie peamine eesmärk on säilitada oma  positsioonid Eestis. Välisturgudel oleme aga ootavas seisundis.

Osale arutelus

  • Tatjana Merkulova

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed