Lennusadama vesilennukite angaaride kui suuremahulise koorikbetoonist ehitise renoveerimine on projekteerijatele ja ehitajatele ainulaadne väljakutse, juba seetõttu, et kõik Eestis saadaolevad ehitustellingud on tänaseks angaaride alla veetud ja neist tuli puudu, vahendas ERR Uudised.
"Ma ei tea lähiümbruses ühtegi nii raskes seisundis objekti, isegi mitte väljaspool piiri, mida oleks ette võetud ja ehitaja seisukohast vaadatuna on see ikka üliraske projekt," rääkis Tallinna Tehnikaülikooli professor Karl Õiger Aktuaalsele Kaamerale.
1999. aastast koos kolleegidega vesilennukiangaare uurinud Õigeri sõnul on ainus viis teada saada, mis laguneva betooni all toimub, angaarid piltlikult öeldes paljaks koorida, korrodeerunud sarrused üles leida ja ära puhastada.
"Kõrgsurve meetodil puhastatakse sarrused ja võetakse lahti lahtiolev betoon, et valmistada ette pinnast betooniga konstruktsioonide katmiseks," selgitas Nordecon Ehitus AS-i projektijuht Veiko Krautman.
Kasutatavad materjalid on kapriissed ja kardavad kuumust ning seetõttu tehakse kuplite otsas suurem töö ära öösiti.
Lennusadama vesilennukite angaarides plaanitakse Meremuuseumi uus ekspositsioonihoone avada järgmise aasta juulis.
Seotud lood
Oktoobris lõpetas Nordecon Lennusadamas ligi sajandivanuste vesilennukite angaaride betoonkonstruktsiooni taastamistööd, millest keerukaimaks osutus angaaride kuplitesse tekkinud pragude täitmine.
Nordecon International AS ja Nordecon Ehitus AS sõlmisid eile ühispakkujatena Eesti Meremuuseumiga ehituslepingu, mille kohaselt rekonstrueeritakse Tallinna Lennusadama vesilennukite angaarid muuseumi ekspositsioonihooneks.
Nordecon andis eile Meremuuseumile üle Lennusadama vesilennukite angaarid ning seega on ehitustööde põhimaht angaarides lõppenud.
Samuti Lennusadama hankel osalenud ja neljandaks jäänud NCC Ehituse juhatuse esimehe Toomas Aagi sõnul ei ole olukord, kus hanke võitnud firma küsib juurde ühe kolmandiku hanke maksumusest, hea ehitustava.
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.