Tänane Soome päevaleht Helsingin Sanomat kirjutab soomlaste pahameelest selle üle, et ehitusfirma Skanska plaanib Rovaniemisse tööle tuua 40 ehitajat Eestist, samas kui Lapimaal on tööta üle tuhande kohaliku ehitaja.
Kirgesid kütvaks objektiks on Soome riigi tehnoloogiakeskuse HALTIK ehitus, kus tööd peaksid algama lähinädalatel.
Soome ehitustööliste ametiühingu Rovaniemi osakond plaanib täna protestiks tööseisaku korraldada. Parlamendisaadik Esko-Juhani Tennilä on aga esitanud Skanska käitumise kohta parlamendis järelepärimise, leides, et kui tegemist on riikliku projektiga, ei sobi odava tööjõu kasutamine, kirjutab leht.
Skanska pareerib, et maksab eestlastele Soome palgakokkulepete järgi, ehkki töötegijateks on firma Eesti tütarettevõtte Skanska EMV töölised.
Skanska juht Juha Hetemäki põhjendab eestlaste kasutamist töö hea kvaliteediga. Lapimaal ei olevat tema sõnul nii palju vastavate oskustega tööjõudu palgata.
Soome ehitajate ametiühingu Rovaniemi osakonna juht Heimo Lahtela lükkab need väited ümber ning kritiseerib Skanskat kohaliku hästi toimiva ehitusturu segamini löömises. Lahtela ei usu, et eestlaste kasutamine firmale tasuv võiks olla, kuna maksta tuleb ka ehitajate majutus ja päevarahad.
„Pealinnas on turg juba sassis. Eile helistasid mulle kaks ehitusettevõtjat, kes ütlesid, et lahkuvad Helsingi ehitusturult, kuna seal pole võimalik toime tulla, kui maksta töötajatele kollektiivlepingu järgi palka ning tasuda sotsiaalkindlustusmaksud,“ ütles Lahtela.
Lahtela ütles, et on kuulnud, et eestlastelt võidakse palgaraha tagasi küsida või osad töötunnid ülesmärkimata jätta. Samuti on tööandjad eestlastest töölisi ähvardanud. Lahtela ütles lehele, et kardab taolise praktika levikut ka Lapimaale.
„Kui riik ergutab majandust laenurahaga, peaks see tähendama seda, et selle raha eest antakse tööd Soome töölistele. Eesmärk ei ole ju, et majanduse ergutamiseks mõeldud raha liiguks ehitusala hankeketti mööda välismaiste varifirmade kätte,“ ütles ta.
Hinnanguliselt töötab Soomes ehitusel 30 000 välismaist ehitajat. Samal ajal on Soomes 14 000 ehitajat tööta.
Seotud lood
Ehitusfirma Skanska töötajad korraldavad reedel töökohalt lahkumise protestiks Eestist palgatava tööjõu vastu, kirjutab Yle Uutiset.
Soome ehitusalaliidud loodavad juba septembris rakendada uue töötingimuste lepingu, mille kohaselt kõik riigis töötavad välismaalastest ehitajad oleksid ametlikult registreeritud nagu soomlasedki ning maksaksid Soome riigi makse.
2025. aasta esimesel poolel võetakse Eestis vastu kliimakindla majanduse seadus ehk kliimaseadus, mis hakkab tulevikus otseselt mõjutama ka ehitusturgu. „Peame mõistma, et maailm muutub, ehitusturg muutub, kliimaseadus tuleb ning praegu on viimane aeg selles protsessis kaasa rääkida,” ütleb ehitusfirma Rand & Tuulberg jätkusuutliku ettevõtluse ehk kestlikkuse juht August Kompus.
Enimloetud
1
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
2
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
3
Lepingu maksumus on korralik!
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Tagasi Ehitusuudised esilehele