11 juuli 2016

Trend majaehituses: rullmaterjalidega kaetud lamekatused

Kui plekk-katuste kõrval on aasta-aastalt muutumas aina populaarsemaks viilkatuse materjaliks eterniit, siis lamekatuste puhul on tõusuteel rullmaterjalid, mille eelised on lihtne ning kiire paigaldus ja kerge aluskonstruktsioon. Eesti inimene armastab majaehituses tagasihoidlikku funk-stiili, millega sobitub suurepäraselt rullmaterjalist lamekatus, räägib K-Kate Katused OÜ juhatuse liige Kurmet Ossip.

Meenutades nõukogude ajast pärit lamekatuseks kasutatud ruberoidi on katusekatted astunud edasi väga suure sammu ning täna levinumad on lamekatusekatted SBS-, PVC- ja bituumenrullmaterjalid. kohta ning alati on parem lahendus mitmekihiline bituumen.  Bituumenkatuse eelis on ka see, et sellele saab vajadusel lisada lihtsalt uue kihi peale ega pea alt vana kihti eemaldama.

Bituumenist katusekatted on elastsed, armeeritud kangaga ning vigastuste ja UV-kiirguse kaitseks kaetud polüestermaterjaliga. Kvaliteetse bituumeni vahel asuva vahekanga kaal peaks olema 160–180 gr/m2

Terrasside ja rõdude katteks kasutatakse valdavalt PVC-materjali, mis on tugev ning mida on mugav puhastada. PVC-materjalidele hinnapakkumist võttes tuleb olla tähelepanelik pakutava materjali paksuse suhtes: kõige õhemaks materjaliks on 1,2 mm, aga materjali paksus võib olla ka 1,5, 1,8 või 2,4 mm. Mida see näitab? Iga 0,1 millimeetrit annab laias laastus katuse elueale juurde ühe aasta, kusjuures 1,5 mm paksuse PVC-materjaliga kaetud katuse eluiga on umbes 15 aastat.

Rullmaterjalist katuse pinna ülevaatamisel tuleb kontrollida:* pinna siledust ja tasasust;* puistekihi seisundit;* pragusid katusepinnas;* rullmaterjali paanide liitekohtade tihedust;* katusekatte omal kohal püsimist;* mulle ja kerkeid;* sambla ja taimede levikut.

Innovaatilisematest materjalidest rääkides on uus trend valge puistega katused, mis peegeldavad valgust ja soojust tagasi ega kuumene üle. Kuna valge ei neela ka UV-kiirgust, on sellise katusekatte iga pikem. Põnev lahendus on ka niinimetatud pööratud katus, mille pealmiseks kihiks jääb valatud betoon – sellised tugeva kattega katused on mõeldud terrassideks, on väga stabiilsed ning lihtsad hooldada, kuid hinnalt mitte kõige soodsam lahendus.

Oluline on ka teada, et lamekatuse paigaldamine nõuab tähelepanelikkust, kogemust ning juhtnööride täpset järgimist. Ja kindlasti tuleks maja ehitades ning katust valides koos spetsialistiga mõelda ka juba ette, mis hakkab saama 10–20 aasta pärast. Katusematerjalide valik on väga lai ning sõltub eesmärkidest, rahakotist, funktsionaalsusest, asukohast ja ekspluatatsioonikuludest. Mõelge enne otsustamist hoolega järele, milliseid materjale oleks tulevikus lihtne hooldada, soodne asendada ning mis on üldse sobivaim materjal teie majale.

Lamekatuse ja terrassi hooldus

Iga katuse kestvus algab aluskonstruktsiooni kvaliteedist, samuti asukohast: erinevad on hooldusnõuded näiteks Nõmme mändide all, mere ääres või sisemaal lagendiku peal. Sellest sõltub katuse hooldamine.

Lamekatus tuleb üle vaadata minimaalselt kaks korda aastas: kevadel, pärast lume sulamist, ja sügisel, enne külmade tulekut. Ülevaatusel pöörata tähelepanu nii katusekattele kui ka detailidele ehk kontrollida tuleb katuse pinda, veeäravoolusid, parapeti- ja ääreplekke, külgnemisi vertikaalpindadega, ankruid ja kinniteid, torude läbiminekuid, piireid, katuseaknaid ja -luuke, käiguteid ning ega katusel ole üleliigseid esemeid.

Rullmaterjalist katuse kattelt tuleb eemaldada sinna kogunenud praht ja lahtine puistematerjal pehme harjaga. Teravaservalised esemed tuleb korjata kokku käsitsi. Vältida tuleks ka liigset katusel käimist, aga kui selleks on vajadus, tuleb kasutada pehme tallaga jalatseid.

Lume eemaldamine lamekatuselt ei ole normaaloludes vajalik, kui aga see osutub vajalikuks, ei tohi vigastada lume ja jää mahaajamisel katuse katet ega alarõhutuuluteid. Erilist tähelepanu tuleb pöörata töövahenditele, kasutada plastlabidat või tugevdamata äärega vineerlabidat, aga mitte teravaid tööriistu. Lumi eemaldatakse kihtide kaupa ja katusekatte kaitseks tuleb jätta katusele 10 cm paksune lumekiht.Rullmaterjalist katusekatet ei saa üle vaadata altpoolt, sest see on varjatud kas tiheda laudise või katuslae tarindiga. Altpoolt ülevaatusega ei ole võimalik kindlaks teha ka läbijookse, sest vesi võib voolata katusekihtide vahel ja sissetungimiskohast alles mitme meetri võrra kaugemal läbi valguda. Kui kate on saanud vigastada või ilmneb nähtavaid probleeme, tuleb viivitamata võtta ühendust katusetöid teostanud ettevõttega.

Innovaatilisematest materjalidest rääkides on uus trend valge puistega katused, mis peegeldavad valgust ja soojust tagasi ega kuumene üle.

K-Kate Katused OÜ

K-Kate Katused on ehitusettevõte, mille meeskonnal on ehitusalaseid kogemusi juba üle 25 aasta. Aastate jooksul on tehtud katusetöid nii väikestele eramajadele kui ka suurtele, 40 000 m2 suurustele tööstus- ja kaubandusobjektidele kokku üle 8 miljoni ruutmeetri. Projekti õnnestumine vajab väga suurt pühendumist, mis on K-Kate Katuste tööka meeskonna eesmärk, et pakkuda oma klientidele kvaliteetset teenust kogu protsessi vältel.

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785