Eelmisel aastal langes sektoris töötajate arv, mis viitab sellele, et ettevõtjad valmistusid üldehituse trendidest tulenevaks töömahu languseks, kirjeldas turuolukorda KPMG audititeenuste juht Indrek Alliksaar värskes Katuse- ja fassaaditööde aastaraportis.

- 17NOV2020 Eesti Ehituskonverents 2020 Kultuurikatlas . Fotol KPMG Partner ja audititeenuste juht Indrek Alliksaar . Foto autor Raul Mee
- Foto: Raul Mee
Katuse- ja fassaaditööde sektori müügitulud kasvasid 2022. aastal 10%. See kasv oli oluliselt väiksem kui üldehituses. Tähelepanuväärne on see, et vaatamata tagasihoidlikule müügikasvule ja kiirelt kasvavatele kuludele, suutis sektor oma kasumlikkust säilitada ja lõpetas käiberentaablusega 7,2%.
Üheks sektori kulude kontrollimise meetodiks oli töötajate koguarvu vähendamine. Võrreldes 2021 aastaga vähenes sektori töötajate arv 5%. Töötajate arvu vähendamine aitas tõsta nii kasumit töötaja kohta (kasv 8%), kui ka lisandväärtust töötaja kohta (kasv 9%). Efektiivsusnäitajate paranemine andis ettevõtjatele võimaluse kasvatada keskmist palka 10%.
Katuse- ja fassaaditööde sektoris jälgivad ettevõtjad ehitusturu üldist käekäiku. Kuna katuse- ja fassaaditöid tehakse hoone ehituse lõppjärgus, siis on selle sektori kasvud ja langused suhteliselt hästi ette ennustatavad.
Töötajate arvu vähendamine viitab sellele, et sektori ettevõtjad valmistusid 2022. aastal üldehituse trendidest tulenevaks töömahu languseks. Ettevaatliku joone hoidmine jätkub ka järgnevatel aastatel seni, kuni üldehituse mahud tõusule pööravad.
Vaata täpsemat turuülevaadet ja ettevõtete majandusandmeid
Katuse- ja fassaaditööde aastaraportist
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kes praeguse perioodi üle suudab elada, võib järgmisel sügiselt vabamalt hingata, sest avanevad uued võimalused ja üks suur valdkond annab ka katusetöödele hoogu juurde, analüüsisid turuolukorda Katusefirma OÜ müügijuht Riho Reispass ja Põhja-Eesti piirkonna juht Erki Heliste.
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.