Swedbanki uuringu põhjal usuvad tööstusettevõtete juhid kasumlikkuse langust keskmiselt 12,4%. Kõige pessimistlikumalt hindavad olukorda puidu- ja ehitusmaterjalide tööstuse ettevõtted. Samas eeldatakse, et palgad kasvavad jätkuvalt.
Tallinna tee-ehitus, torustike ja kommunikatsioonide uuendus ja trammitee ehitus. Tallinn (EST). Foto: Andras Kralla, Äripäev/Scanpix Baltics
Foto: Andras Kralla
Ettevõtted prognoosivad, et tänavu käive, toodangumaht ja kasumlikkus keskmiselt langevad. Investeeringutega jätkatakse ning töötajate palk eesootaval aastal kasvab.
Ehitusmaterjalide tootmine kaotas aastaga kokku 3% töötajatest, millest pool toimus tänavu 1. kvartalis. Enim on see puudutanud kahe valdkonna ettevõtteid. Vaata, millistes ettevõtetes on aastaga aastaga enim töökohti kärbitud.
Ehitusmaterjalide tootmise vähenemine on kooskõlas ehitusturu laiemate trendidega. Üldine ehitushindade kasv, intressimäärade tõusmine ning ettevõtjate ja tarbijate kindlustunde madalseis vähendab nõudlust. Vaatamata üldisele müügi langusele on mitmed ettevõtjad siiski müügimahte kasvatanud, analüüsis turuolukorda KPMG audititeenuste juht Indrek Alliksaar.
Ehitusmaterjalide sektor seisab silmitsi mahtude vähenemisega. Kaubabetooni müük oli esimeses kvartalis kolmandiku võrra väiksem kui möödunud aastal samal ajal, kuid kõigi toodete müük ei ole siiski nii palju kukkunud kui üldse, rääkis Heidelberg Materials Kunda AS juhatuse liige Meelis Einstein Äripäeva Infopangale.
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.