Kui Eestis alles arutatakse meretuuleparkide võimalikkust, siis meie põhjanaabrid on meist selles valdkonnas tegudes ees. Soome Hyötytuuli Oy alustab Pori lähedale mere tuulepargi ehitust, mille maksumuseks kujuneb ligi 120 miljonit eurot. Ehitustöödega alustatakse juba tänavu kevadel, kirjutab Rakennuslehti.
- Meretuulepark Foto: Soome Hyötytuuli
Esmalt alustatakse süvendustöödega. Merekaablite paigaldusega alajaamade vahele hakatakse paigaldama tuleva aasta kevadel ja suvel. Tuule turbiinid plaanitakse paigaldada samuti juba järgmise aasta suvel, mil soovtakse käivitada ka esimesed tuulikud.
Tuulikute kõrguseks on plaanitud 90 meetrit merepinnast ning tuuliku laba pikkuseks ca 60 meetrit. Tuulepargi töövõimsuseks saab olema üle 150 miljoni kilovatt tunni aastas, mis tagab elektrivarustuse umbes 8600-le kodumajapidamisele.
Meretuulepark on projekteeritud vastu pidama ka jääoludele ning materjali osas on välja töötatud erilahendsed.
„Meretuulepark toodab ligi poolteist korda rohkem kui mandril asuvad tuulepargid. Ehitusmaksumus on samas ligi kaks korda kallim kui samasugust parki ehitada mandrile, kuid see sisaldab juba merekaablite paigaldust ja ühendamist. Rajatava meretuule pargi ehitusega otsitakse uusi võimalusi efektiivsele meretuulte rakendamisele. Avamere tuulepargid on kasvav sektor ning see võimaldab uusi ja odavamaid eksporttooteid,“ rääkis Hyötytuulin OY tegevjuht Toni Sulameri.
Soome riik investeeris projekti 20 miljonit eurot juba 2014. aastal. Toetuse eesmärk on avada ettevõtetele uusi ärivõimalusi ja rakendada enam kodumaise tehnoloogilise oskusteabega insenere erinevates tööstusharudes.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.