Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Masus kõrbenud Läti arendused lähevad odavalt pankadele
Buumiaastatel tekkis ka Lätis hulgaliselt liigoptimistlikke kinnisvaraarendajaid, kes nüüdseks maksejõuetud ja kelle arendused üksteise järel enampakkumisele pannakse. Pakutavast huvituvad reeglina pangad, kirjutab news2biz Latvia.
Üks viimastest, mis sel moel omanikku vahetas, on Aurora Park Residence - lõpetamata 50 miljoni eurone projekt, mida arendasid kaks Leedu ettevõtet. Arendaja asutas projekti edendamiseks uue firma - SIA Maza Nometnu 16, mis aga 2009. aastal pankrotiavalduse esitas.
Projekti eesmärgiks oli rajada Riiga endise sokivabriku Aurora alale elamukvartal. Paraku oli ajastus kehv, esimesed 152 korterit said valmis just enne languse algust 2008. aastal. Projekti arendamiseks võeti DnB Nord-ist, SEB-st ja Nordeast laenu 31 miljonit eurot. Nüüd on pangad, täpsemalt nende vastavad üksused, ainsad, kes korterite ostust huvitatud.
Esimese enampakkumise käigus müüdi 40 korterit, millest lõviosa omandas SEB SPE Latecus. Keskmine ruutmeetrihind oli ligi 820 latti, kusjuures 2008. aastal küsiti ruutmeetri eest 2000-2500 eurot.
Pangad on seni kinnitanud, et neid kinnisvara omandamine ei huvita, kuid vastupidise märgina omandas Swedbanki tütarettevõte Ektornet hiljuti 66,6 miljoni krooniga Merirahu kinnisvaraarenduse.
Swedbank kavatseb selle aasta jooksul Baltimaades ligi 5 miljardi krooni eest kinnisvara kokku osta, ka SEB on kindel, et nende portfell tänavu kasvab.
Kallinev energia on pannud majaomanikke üha rohkem vaatama ülimalt säästlike maasoojuspumpade poole, seda nii uusehitiste puhul kui ka olemasolevate küttelahenduste uuendamisel. Aga missugust maasoojuspumpa valida?