Ehituses on oht, et materjalide taaskasutus takerdub rangete nõuete taha ja lihtsam ning odavam on kasutada uusi materjale. Sellele probleemile võib olla lahendus on nii uues ELi määruses kui ka uut tüüpi projekteerimises, aga kusagilt tuleb lihtsalt pihta hakata, toovad spetsialistid kasulikke näiteid nii Eestist kui lähisriikidest.
“Minult on palju on küsitud, kuidas saada ehitistes, mis on tugevalt nõuete ja standarditega reguleeritud valdkond, korduskasutusega tegeleda? Aga kuskilt tuleb pihta hakata. Kui võtta suund, et midagi pole lubatud, siis ei saagi,” vastas Taltechi vanemlektor Simo Ilomets Tartu ringrenoveerimise seminaril.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tartus tegutseb Eesti esimene ehitusmaterjalide ringkasutuspank
Valikuline lammutamine vähendab ehitus-lammutusjäätmete tekke osakaalu. Ehitusseadustik ütleb selgelt, et ehitamine peab olema kestev ja säästlik.
Soomes algatatud uurimisprojekt on suunatud CO2 emissioonide kahandamisele betoonivaldkonnas 50% võrra ehk kaks korda. Rohelisema betooni saavutamise kogemustest ja uurimistest rääkis Soome Aalto ülikooli professor Jouni Punkki.
Plast on materjal, mille kasutusvõimalused on piiramatud, rääkis kasutatud plastist ehitusmaterjale tootva Neulari omanik Ilo Rannu Pärnu tarneahelakonverentsil.
Euroopas on materjalide tootmine justkui seisma jäänud ja meile paistab, et oleme rikkad ja edukad, las Hiina ja Aafrika toodavad, sõnas R-S Osa Service´i juhatuse liige Alar Saluste hiljuti toimunud Äripäeva ja Tööstusuudiste loodusressursside aastakonverentsil.
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.