1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul on praegu selgelt puudu nii ehitajatest kui materjalidest ning algavate riiklike suurprojektidega läheb olukord veelgi hullemaks.

- Martin Vahter
- Foto: Eiko Kink
Tallinnas kõik ehitusmehed, kes vähegi viitsivad ja oskavad, tööga hõivatud. “Hea remondimehe leidmiseks peab kasutama tutvusi, maksma üle või ootama kuid,” kommenteeris Vahter.
Teiseks mõjutab ehituse venimist materjalide kuudepikkuseks veninud tellimisjärjekord, sest tootmissektoris on samuti töötajaid puudu. Kolmandaks raskendab olukorda see, et kohalikud tehased jõuaksid küll Eestis vajamineva mahu täis toota, kuid eelistavad pigem eksportida Põhjamaadesse, mis on neile märksa kasumlikum, rääkis Vahter.
Kinnisvaraeksperdi sõnul liiguvad õhtuti sadamasse paneele ja muid majaelemente täis konteinerite read. “Eestis polegi niiväga buum, kuivõrd Põhjamaades, kus on eriti suur nõudlus,” lisas Vahter. “Lähiaastatel midagi paremaks ei lähe. Riiklikud suurprojektid nagu Rail Baltic ja Tallinna linnahall suurendavad veelgi defitsiiti. Tõenäoliselt lööb see ehitushinna üles.”
Artikkel jätkub pärast reklaami
Vahteri hinnangul oleks Eestil vaja masu ajal koos perega Soome läinud ehitajad asendada ehitajate ning muude oskustöölistega Ukrainast.
Seotud lood
Rääkides Eestis valmivate kvaliteetsete uste ja akende tootmisest, ei saa üle ega ümber Haapsalu Uksetehasest. Ent pea 35 aastat järjepidevalt tegutsenud ettevõtte suund oleks võinud olla ka muu, sest esimese tootena valmistati tehases hoopis täispuidust kirst, mis tellimustööna Žiguli 09 katusel Soome sõidutati.