Energiakontsernile Utilitas kuuluv ning taastuvkütustest soojust ja elektrit tootma hakkav jaam on valmimisjärgus. Ehitustööd jätkuvad jaama rajajate sõnul aktiivses tempos ning hilissügisel on plaan alustada jaama käivitamisega.
- Utilitase Väo energiajaam Foto: Erlend Štaub
Utilitase jaama juhi Andres Taukari sõnul varustatakse jaam moodsa tehnoloogiaga. Tänaseks on paigaldatud olulisimad seadmed nagu katlad, turbiin ja generaator. Seadmed pärinevad Saksamaalt MAN ja Soomest Renewa tehasest.
Taukar lisas, et täna käib vilgas ehitustöö peamiselt siseruumides. „Igapäevaselt töötab sadakond inimest selle nimel, et sügisel saaks jaama käivitada ja soojusenergiat tootma hakata. Põhikütusena kasutatakse kohalikust väheväärtuslikust puidust toodetud haket. Selle tulemusena toodetakse ka suurem osa Tallinnas müüdavast soojusest mittefossiilsetest kütustest,“ nentis Taukar.
Uus jaam katab ligi 20% Tallinna kaugküttevõrgu soojusvajadusest ning rahuldab ligi 50 000 kaugküttega kodumajapidamise elektrivajaduse.
Utilitasele kuuluva Tallinna Elektrijaama kõrvale rajatav Väo 2 jaam asub Tallinnas Väo karjääris. Jaama peatöövõtja on Leedu ettevõte Axis Technologies. Väo 2 soojuslik võimsus on 76,5 MW ja elektriline võimsus 21,4 MW. Ehitusmaksumuseks kujuneb ligikaudu 65 miljonit eurot. Jaam hakkab soojusenergiaga varustama Tallinna ja Maardu linna, toodetav elektrienergia müüakse vabaturule.
Seotud lood
Sademevee käitlemisest on saanud suur väljakutse. Ühelt poolt on meie suved muutunud põuaseks ja inimesi kutsutakse üles vihmavett koguma. Teisalt näeme, kuidas Kesk- ja Lõuna-Euroopa kannatavad aina tugevamate sademehoogude käes, millega olemasolevad vihmaveesüsteemid ei tule paraku toime. Pipelife’i sademeveesüsteemid pakuvad kaitset nii üleujutuste eest kui ka põua korral.