Projekteerimistarkvara ja BIM tehnoloogia kasutuse uuring viidi Eestis läbi veebiuuringuna ET Infokeskuse ja Usesofti poolt 2015. aasta detsembris. Uuringus osales 297 ettevõtet Majandustegevuse registris (MTR) ehitusliku projekteerimise tegevusalana märkinud ligi 2800-st ettevõttest.
- Kahemõõtmeliste projektide aeg hakkab otsa saama
Uuringus osalejad
Uuringus osalenud ettevõtetest enamus (85%) ka tegeleb ehitusliku projekteerimisega. Vastanutest enamik (68%) on 1-2 projekteerijaga ettevõtted ja neist omakorda enamik 1 projekteerijaga ettevõtted. 52% vastanutest olid juhid, ettevõtjad või omanikud, 28% projekteerijad, arhitektid või insenerid ning 8% olid arhitektid ja insenerid, kes on osaliselt ka juhi rollis.
Uuringust selgub tõsiasi, et endiselt esineb võrreldes varasemaga erinevusi BIM kasutajate ja mittekasutajate hoiakutes ning takistuste tajumises. Suuremad erinevused ilmnevad just suhtumises tarkvarasse, tulevikku ning ehitusfirmade ootustesse, infomahu/detailiderohkuse ja partnerist tekkiva sõltuvuse tajumisel takistusena.
Enim kasutatakse BIM tehnoloogiat vigade leidmisel ja automaatsete väljavõtete tegemisel
Erinevalt eelmistest aastatest, rakendab enamik BIM kasutajatest (64%) mudelit vigade leidmisel ja automaatsete väljavõtete tegemisel, aga jätkuvalt ka visualiseerimisel. BIM objektid tehakse kasutajate poolt kõige rohkem ise (35%) ja järjest enam vastanuid on neid valmis tasuta jagama. BIM kasutajatest 73% on mudelit jaganud ja 72% on valmis seda jagama nii ettevõtte sees kui tellijaga. Ehkki enamus BIM kasutajatest väljastab BIM mudeleid partneritele/tellijatele tarkvaraüleses formaadis nt IFC/gbXML, on oluline märkida, et palju väljastatakse mudeleid ka 2D jooniste ja pdf-failidena. Suurem osa BIM kasutajatest uuendab BIM mudeleid peale mingi etapi lõppemist ning kokkulepetena on levinud COBIM ja RKAS juhendid. BIM kasutajatest 82% on huvitatud BIM alasest koostööst ja 64% BIM teenustest, aga uute ametikohtade järele on BIM-i rakendamisel olnud väike vajadus.
51% BIM teadlikest juba kasutab või planeerib BIM tehnoloogia järgmise 5 aasta jooksul kasutusele võtta
Kokkupuudet BIM tehnoloogiaga omab vastanute enamus (77%), olles sellest teadlik või seda kasutades. BIM kogemusega vastajatega protsent on võrreldes eelmise aastaga kasvanud ning napp enamik BIM tehnoloogiaga kokkupuudet omavatest vastajatest (51%) juba kasutab või planeerib BIM tehnoloogia järgmise 5 aasta jooksul kasutusele võtta.
- BIM hoiakud Foto: Usesoft
Seotud lood
Mis võiks olla suunad või teemad, mis 2016. aastal ehitussektorit edasi võiks viia? Ehitusuudised.ee pani ette märksõnad alanud aastaks, mis võiks muuta või arendada Eesti Ehitussektorit. Ehitusuudised ei pretendeeri sellega lõplikule tõele vaid esitab endapoolse nägemuse.
BIM tehnoloogia rakendamine annab võimaluse liita ehituses kõik projekti osapooled üheks meeskonnaks – kogu töötsükkel alates projekteerimisest lõpetades hoone ülalpidamisega on lihtsamini jälgitav ja hallatav tänu ehitusinfo mudelile.
Euroopa BIM Töörühma grupp kinnitas üle-euroopalise „BIMi käsiraamatu“ tootmist, millega luuakse juhised avaliku sektori projektidele ning mis on abiks järjepidevale uudsele praktilisele lähenemisele üle Euroopa Liidu.
Ehitusuudised.ee toob sel kevadel Eestisse ühe mõjukaima Ühendkuningriigi (UK) ehitusstrateegia arendaja ning elluviija Don Wardi.
Tallinna Tehnikaülikool, Kliimaministeerium, EKVÜ ja EEL korraldavad järjekorras 11. Teadmistepõhise ehituse konverentsi. Konverentsi peaesinejad, Eero Lunden ja Miimu Airaksinen Soomest, lahkavad ehitussektori vastutuse teemat kliimamuutustega toime tulekul arhitekti ja kinnisvaraarendaja vaatest.
Enimloetud
2
Lepingu maksumus on korralik!
3
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Tagasi Ehitusuudised esilehele