Kui varasematel aastatel on aasta puitehitise võistlusel domineerinud elamuehitusega seotud ehitised ja väikevormid, siis sel aastal on üle poolte esitatud objektidest avalikud ja pigem ettevõtlusega seotud hooned – puitehitised on Eestis järgi jõudmas euroopalikele trendidele.

- Foto: Kadarik Tüür Arhitektid
Aasta puitehitise võistluse korraldaja Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu projektijuhi Anni Martini sõnul esitati konkursile 57 võistlustööd, nende seas üheksa eramut, neli suvilat ning viis kortermaja. „Kuigi võistlusele esitatud kortermajad on puitfassaadidega, ei ole ilmselt kaugel ka see aeg kui sarnaselt Põhjamaadele on edaspidi kortermajad tervikuna puitkonstruktsioonis teostatud,“ märkis ta.
Suure grupi puitehitiste konkursil moodustasid installatsioonid ja väikevormid. „Esitatud objektide hulgas on üle maailma välgukiirusel levinud ja rekordilist kajastust leidnud audioraamatukogu „Ruup“, kogu aeg kasutuses olev EKA tudengite „Lugeja“ Harju tänaval, Tallinna Arhitektuuribiennaali installatsioonid, Pärnu rannaniidu linnuvaatlustorn ning Eestit väga väärikalt ja puidukäsitlust maailmatasemel tutvustanud Eesti Expo paviljon,“ täpsustas Anni Martin.
Aasta Puitehitise konkurssi korraldaval Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidul on hea meel näha kvaliteetset ja läbimõeldud puidukasutust nii konstruksiooniliste lahenduste kui ka põllumajandus- ja tootmishoonete fassaadide juures. „Kandidaatide hulgas on Neeruti küla lihaveiste laut ja hobuste tall-maneež ning Vaemla tootearenduskeskus,“ kirjeldas Martin ning lisas: „intrigeerivalt vastuoluline on panna kokku puit ja katlamaja – kui nutikas lahendus see on, saab tutvuda Pühajärve biokatlamaja juures.“
Sadama temaatika vajaks tema sõnutsi juba omaette auhinda, sest tänavu on konkurssile esitatud lausa neli väikesadamat – Hiiumaal Tärkma ja Kärdla, Tartus Karlova ning Peipsi ääres Tiheda laululava ja lauter. „Mõjusa grupi moodustavad ka Tallinnas Sõpruse puiestee 157 asuv kontorihoone, Tartus Lemeksi peakontor ning Rakveres Targa Maja Kompetentsikeskus,“ lisas ta.
Professionaalne puitarhitektuur on levinud üle-Eesti, sest konkurssile laekus töid peaaegu igast Eesti maakonnast. „Kõige enam esitati kandidaate Harjumaalt ja Tartumaalt, kuid arvukalt on esitatud objekte ka teistest maakondadest,“ täpsustas Anni Martin.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Puit on majaehituses muutunud üha populaarsemaks ning leiab rakendust mitte ainult eluhoonete ehituses vaid ka büroo ja kortermaja puhul. Aasta puitehitise konkursil kandideerib Harjumaalt 16 tööd. Vaata töid ning kirjuta kommentaaridesse, milline töö on sinu lemmik ja miks.
Ehitusuudised.ee toob lugejateni "Aasta puitehitis 2015" konkursi kandidaadid Eesti erinevatest maakondadest. Seekord saavad lugejad hinnata töid Tartu- ja Jõgevamaalt.
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.