Superministeeriumi arhitektuurikonkursi võitis Amhold ja Karisma arhitektid

Võidutöö "Valged"
Võidutöö "Valged"

Superministeeriumi hoone ehitus takerdus sel aastal vaidluste rägastikku, kus viimasel hetkel avastati, et ühendatud ministeeriumide hoone lahendus ikkagi ei sobi. Seetõttu tuli korraldada uus avalik arhitektuuri konkurss. Kui palju erineb uus lahendus eelmisest, saavad hinnata juba lugejad ning oma ala eksperdid.

Kevadel teatas Tallinna Linnaplaneerimise Amet seisukoha, et  Suur-Ameerika tn.1/ Väike-Ameerika tn.2 kinnistule rajatava büroohoone ehitamiseks tuleks korraldada uus arhitektuurikonkurss.

Seda arvestades korraldas hoonestaja, OÜ 2Torni eestvedamisel koostöös Eesti Arhitektideliidu ja Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsiga arhitektuurse ideekonkursi. OÜ 2Torni teatel on nii büroohoone tulevasel üürnikul kui hoonestajal soov saavutada linnaruumi ja kasutuse seisukohalt parim võimalik tulemus.

Konkursile laekus 11 tööd, millest komisjon kvalifitseeris 10 tööd þüriile hindamiseks. Þürii töö tulemusena selgusid parimad tööd.

Vastavalt võistlustingimustele hindas þürii arhitektuurse lahenduse sobivust linnaruumi, lahenduse innovaatilisust ja võimet olemasolevat keskkonda väärtustada. Lahenduse funktsionaalsust, energiatõhusust, ruumiplaneeringu vastavust büroohoone rentnike vajadusele ja lähteülesandele s.t ruumide paigutus vastavalt hoone kasutusfunktsioonile, teostamise ja ekspluatatsiooni ökonoomsust.

Tulemused

I koht "Valged"
AS Amhold ja Karisma Arhitektid OÜ
Arhitektid Kai Süda, Risto Parve ja Mait Väljas

Zürii hindas võidutöö puhul soliidset tasakaalu, minimalistlikku vormikeelt, selgust ja lihtsust, intelligentset delikaatsust, diskreetselt väärikat ning linnaruumis tasakaalu loovat lahendust. Võidutöö puhul oli märgitud, et ajaloolisest aspektist pakutav maht ei konkureeri endise, kinnistul olnud hoonega, kuid jääb hea maitse piiridesse. Järgitud on ruumiplaneeringut, ning tulevase kasutaja poolt seatud tingimusi.

Märkusena on lisatud siiski, et töö edasise arenduse käigus on tarvis täpsustada fassaadisüsteemi detailne lahendus ning lõpptulemuses ei tohi kannatada lõpptarbija ergonoomika.

II koht "Tõus ja mõõn"
Aasoja Projekt AS ja Arhitektuuristuudio Siim & Kreis OÜ
Arhitektid Ingris Aasoja, Teresa Malmre, Andres Siim, Aleksandr Zverev

II koha tööl jäi þürii hinnagul puudu see, et vähe oli tähelepanu pööratud peasissepääsu (abs kõrgus ja asetus), ruumiplaneeringu, arhitektuurse kandeskeemi ja hoone nullkõrguse lahendamisele.

"Igatahes hea katse ja julge pakkumine," leidis þürii oma protokollis ning heidab ette seda, et töö ei järginud siiski detailplaneeringu nõudeid ja nõutavat ruumiplaneeringut ning soovitab lugeda tööd tinglikult detailplnaneeringu nõuetele vastavaks.

III koht "Pääsuke"KOKO arhitektid OÜ
Arhitektid Raivo Kotov, Andrus Kõresaar, Jõnn Sooniste, Martin Tago, Liis Uustal, Eleriin Tekko (maastikuarhitekt), Raili Paling (sisearhitekt), Tatjana Päss (3D illustraator).

KOKO arhitektide tööga jäi þüriii rahule, ent nõrkuseks loeti ruumiplaneeringut ning fassaadielementide reaalset teostamise võimalust (resultaati), samuti ei järgitud lõpuni detailplaneeringu nõudeid ja nõutavat ruumiplaneeringut.

Ergutuspreemia "Duaal"
KAOS Arhitektid OÜ ja OÜ ASUM Arhitektid
Arhitektid Margit Argus, Margit Aule, Katrin Vilba

 

Ergutuspreemia töö puhul hindasid eksperdid julget pealehakkamist ning visuaalset paberikuhja visuaali, ent lahendus ei ole siiski meie kliimavõõtmes ajapüsiv ning  on potentsiaalselt kõrgete ekspluatatsioonikuludega. Þürii kahtles, kas fassaadile pakutud tehnilised lahendused pakuvad parima visuaalse lõpptulemuse.

Arhitektuurilahendus enne uut konkurssi.

 

Loe lisaks ka Arhitektuurikonkursi läheülesande dokumenti ja anna töödele oma hinnang.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed