• 07.01.15, 11:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Valmis Eesti esimene ökobüroohoone

Tallinnas Sõpruse puiesteel valmis Eesti esimene rohebüroohoone, mille 65 maa-alusel energiavaial põhinev maaküttesüsteem koos ainulaadsete päikesekaitse sirmidega fassaadil tagavad kuni 50% soodsama talvise ruumide kütmise ja suvise jahutamise.
Uued lahendused kontorihoone puhul
Sõpruse puiestee 4-korruselises rohebüroohoones, mille arendajaks on Hepsor OÜ, on kasutatud novaatorlikud insenertehnilised erilahendused hoiavad maja äärmiselt energiatõhusana. Hoone 65 maa-alusest energiavaiast koosnev maaküte tagab kuni 50% soodsama talvise ruumide kütmise ja suvise jahutamise.
Vihmavee kokkukogumine katuselt ning selle kasutamine hoone tualettruumides aitab võrreldes tavamajaga säästa ligikaudu 75% veekulust. Hoone lõunapoolses osas olev klaasfassaad võimaldab maksimeerida loodusliku valguse kasutuse, maja välisküljele täpselt planeeritud horisontaalsed ribid ja sirmid kaitsevad suvel ruume liigsete päikesekiirte eest ning aitavad oluliselt vähendada hoone jahutusele kuluvat energiat.
Rohelise mõtteviisiga ärihoone katus, seinad ja aknad on tavapärase majaga võrreldes kaks korda soojakindlamad. Hoone fassaad on kaetud kauni lehise laudisega ning ka siseviimistluses on kasutatud võimalikult palju looduslikke materjale.
Büroohoone üldruumid varustati energiasäästlike LED valgustitega, mis tarbivad kuni kümme korda vähem energiat kui tavapäraselt büroohoonetes kasutusel olevad valgustid. Samuti loodi hoone esimesele korrusele jalgrataste hoiuruum koos pesemisvõimalusega ning 76 autot mahutavasse parklasse rajati elektriautode laadimiskoht.
Hoone arendaja Hepsor OÜ juhatuse liikme Henri Laksi sõnul on valminud kontorihoone esimene Eestis, mis on otsast lõpuni projekteeritud ja ehitatud rohelisest mõtteviisist lähtuvalt. 
"Eestis ühtegi sarnast ärihoonet ehitatud ei ole, seetõttu võib lähimaks eeskujuks tuua Lääne-Euroopas vastavalt Green Buildingu kontseptsioonile ehitatud avalikud (büroohooned, pangad) hooned," on Laks märkinud juba varasemalt.
Suurima rentnikuna alustas hoones tegevust Proekspert ning pea kõik bürooruumid on tänaseks juba lepingutega kaetud. 2500-ruutmeetrisest renditavast pinnast on saadaval veel vaid üks 185-ruutmeetrine büroo.

Hetkel kuum

Saku südames sai 7,5 miljoniline hoone nurgakivi
Rail Baltic valis 700miljonisel hankel välja kaks konsortsiumit
Hanke võitja: “Ega enne ei ole ühtegi lepingut sõlmitud, kui allkirjad on all. Aga siis vajame inimesi juurde.”
Inseneribüroode palga TOP | kasv jäi siiski Eesti keskmisele alla
Lisatud 60 suurema Inseneribüroo keskmised töötasud
  • ST
Kas tööstusel on valikut?
Hoone ehitas ehitusettevõte Mitt & Pertelbach ning projekteeris Pluss Arhitektid.
Hepsor OÜ on 2011. aastal asutatud Eesti kapitalil põhinev kinnisvaraarendusettevõte, mis on keskendunud terviklike elu- ja ärikeskkondade loomisele ning korterite- ja äripindade rajamisele.
 
Esimene Eesti rohelise mõtteviisiga büroohoone
7 fotot
  • Esimene Eesti rohelise mõtteviisiga büroohoone Foto: Hepsor OÜ
Autor: Ehitusuudised.ee toimetus

Seotud lood

Töökuulutused
  • 21.02.25, 12:08
Fund Ehitus pakub tööd eelarvestajale
Kandideerimise tähtaeg: 20.03.2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele