Eesti Ehitusettevõtete Liidu tegevdirektor Indrek Peterson sõnas, et koduehitajal võiks käibemaks olla viis protsenti – nii maksab eratellija maksud, aga kõik tehingud on ametlikud ja võimalik nõuda garantiisid.
„Oleme käibemaksuteemat arutanud laiemalt, see ei puuduta ainult ehitusarmatuuri müüki. Kui ehitatakse eramaja, siis suur osa makseid toimetatakse sularahana, võimalik et ka lepitakse kokku, et hind on käibemaksu võrra odavam,“ kommenteeris Peterson.
Laiem probleem on Petersoni sõnul, kui erasektorist saadud sularaha kasutatakse riigihangetel soodsamat hinda pakkudes, sest sularaha saab kasutada näiteks ümbrikupalga maksmiseks.
„Oleme ka maksuametiga neid asju arutanud, kuidas ehitussektorit puhtamaks saaks. Üks idee on, et kui eraisik tellib koduehitust, siis neile kehtiks madalam käibemaks,“ lausus Peterson. „Näiteks Prantsusmaal on viidud käibemaksuerisus sisse, neil on oma kodu ehitajale käibemaks 5, mitte 20%. Eratellija saab ehituse 5% kallimalt kätte, aga samas on kõiki tehinguid võimalik viia ametlikuks ning nõuda garantiisid. See motiveeriks tellijat ausamalt käituma. Tellijal kaoks huvi tellida ehitust mustalt.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.