22. detsember 2011

Liit: maksupoliitika paneb ekspordile piiri

Ehitusmaterjalitootjatest on eredamalt paistnud päike eksportijatele, ent Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevjuhi Enno Rebase sõnul võivad riigi maksupoliitilised otsused sellele piiri panna.

"Kahjuks kipub negatiivsem jätma helgemat poolt varju. Eelkõige seondub see riigi poolt ülalt alla raiutud maksemuudatustega, kus ehitusmaavaradega seotud ettevõtete sisendid hüppeliselt kallinevad, näiteks erimärgistatud kütuse kasutusõiguse kaotamine, kaevandamisõiguse tasu," märkis Rebane mööduvat aastat meenutades.

Siseturu tootjate olukord on tema sõnul jätkuvalt halb. "Mahud on küll vaevaliselt kasvama hakanud, kuid arvestades eelmise aasta väga madalat võrdlusbaasi, oleme alles suhteliselt põhja lähedal," nentis Rebane.

"Eredamalt on päike paistnud eksportijate õuele. Sealjuures on eksport aidanud ka ebatraditsionaalseid eksportijaid. Parimaks positiivseks näiteks pean betoonelementide valmistajate saavutust, kus toodangust eksporditakse rohkem kui tarbitakse Eestis. Aga riigi maksupoliitilised otsused üritavad sellele ekspordile piiri panna," on Rebane murelik.

Ka järgmine aasta tuleb tema sõnul segane ning keeruline saab olema ka seniste edukate ehk eksportivate ettevõtete olukord. "Samas saab toimetada Euroopa rahade toel, samuti CO2 kvootide abil. Kuidas CO2 toel toimuvate ehitusmahtudega ning võimaliku spetsiifilise tööjõupuudusega hakkama saadakse, näitabki järgmine aasta," sõnas Rebane.  

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785
Hannes RummReklaamimüügi projektijuhtTel: 518 4688