• 29.11.11, 11:14
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuusakoski hakkas hooneid lammutama

Vanametalli käitleja AS Kuusakoski hakkas pakkuma hoonete lammutusteenuseid. Ühe suuremahulise tööna lõpetab ettevõte lähiajal allhankijana Kreenholmi nõukogudeaegsete kõrvalhoonete lammutamise Narvas.
ASi Kuusakoski juhatuse liikme Marko Kippa sõnul otsustati Eestis alustada hoonete ja muude rajatiste lammutusteenuse pakkumist, kuna Põhjamaades on Kuusakoski suurim selle teenuse osutaja. “Kui lammutusteenused on tavaliselt kliendile tasulised, siis Kuusakoski lammutab mõnel juhul lausa tasuta või maksab isegi raha, kui lammutatud objektilt pärit materjalid katavad lammutuskulud,” selgitas Kippa.
“Tasuliseks võib lammutamine kujuneda eeskätt siis, kui ehitis sisaldab asbesti, mille ohutu käitlemine on väga kulukas. Eramajades tavaliselt asbesti kasutatud ei ole, pigem on see vanade tööstushoonete probleem,” selgitas Kippa.
Kuusakoski lammutusteenus hõlmab nii hoonete, konstruktsioonide, tehaste kui ka seadmete lammutamist. Samuti pakub ettevõte remondiga seotud demonteerimisteenuseid, näiteks vanade akende, katuste või fassaadide eemaldamist. Kuusakoski teeb ka eriluba nõudvaid lammutustöid nagu asbesti sisaldavate materjalide demonteerimine ning saastunud pinnase vahetus.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kõik lammutamisel saadud materjalid püütakse suunata taaskasutusse. Näiteks betoon ja muu kivimaterjal purustatakse pärast metallarmatuuride eemaldamist ning see läheb täitematerjaliks. "Vanast ehituspuidust saab Kuusakoski toota elektrijaamades ja katlamajades biokütusena kasutatavat puiduhaket, kilest ja erinevatest plastmaterjalidest aga jäätmekütust, mida tarbivad näiteks tsemenditehased soojusenergia tootmiseks," märkis Kippa.
Ettevõtte eksperdid pakuvad abi lammutustöödeks vajalike lubade taotlemisel, samuti aruannete, lammutustööde ja tööohutuse kavade koostamisel ning muude eriküsimuste lahendamisel. Lammutamisel tekkivate materjalide esmane sorteerimine tehakse juba tööobjektil. Iga koorem kaalutakse ja registreeritakse Kuusakoskis ning klient saab jälgida tööobjektilt saabuvaid koguseid reaalajas.
Kuusakoski annab Soomes ja Rootsis tööd rohkem kui 200le lammutusala asjatundjale. Kuuskoski on spetsialiseerunud ka asbesti käitlusele. Lammutusäri toetab traditsioonilist vanametalli ringlussevõttu, näiteks Soomes saab ettevõte lammutusobjektidelt umbes 15 000 tonni metalle aastas ning suunab selle edasisse töötlusse.
AS Kuusakoski suunab Eestis taaskasutusse umbes poole Eesti vanametallist. Lisaks metallile võtab Kuusakoski vastu ka kilet ja muidplastijäätmeid, puitu ja ehitusjäätmeid, rehve, vanu elektri- ja elektroonikaseadmeid ning akusid ja teisi ohtlikke jäätmeid.
AS Kuusakoski teenis mullu rohkem kui 58 miljonit eurot müügitulu ning andis tööd ühtekokku 100 inimesele kümnes teeninduspunktis üle Eesti. Ettevõte kuulub Põhja-Euroopa juhtivaletööstuslikule taaskasutusfirmale ning vanametalli töötlejale ja tarnijale Kuusakoski Oy-le. Kuusakoskil on üle maailma rohkem kui 100 tegevuskohta, millest 20 asub Soomes. Lisaks Soomele tegutseb Kuusakoski Venemaal, Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Rootsis, Taanis, Inglismaal, USA-s, Hiinas ja Taiwanis.
 

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 11:23
Katuseakende vananemine – probleem, millega peab arvestama
Katuseaknad on oluliselt enamat kui lihtsalt valgusallikad. Need mõjutavad hoone energiatõhusust, ventilatsiooni ja sisekliimat. Vananedes võivad aknad tekitada probleeme, mis ei ole esialgu visuaalselt märgatavad, kuid mis aja jooksul kahjustavad konstruktsioone ning halvendavad kasutajate mugavust.

Hetkel kuum

Sarikapärga saagis teiste seas hoogsalt maha taristuminister Kuldar Leis.
Uudised
  • 10.06.25, 17:36
GALERII: Pealinna rajataval võimsal Loodusmajal võeti sarikapärg maha
Sellest saab Eesti suurim puithoone. Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid!
Trev-2 Grupi tegevdirektor Sven Pertens.
Uudised
  • 11.06.25, 06:45
Sven Pertens teedeehituse lisarahast: tore, aga vähe
Maru Ehituse ehitatud hoone suletud netopind on 2096,6 ruutmeetrit.
Uudised
  • 13.06.25, 09:23
Maru Ehitus ehitas Eesti võimsaima turbatootmishoone
Uue tehase tootmismahuks kujuneb 500 000 kuupmeetrit aastas.
Kopli kaubajaama juurde tuleb ajutine rattatee (Foto: Tallinna Strateegiakeskus).
Uudised
  • 11.06.25, 10:39
Tallinn valmistub ühendama Telliskivi ja Krulli kvartaleid
Tallinnas Telliskivis M-hoone nimelisse hiidhoonesse kerkib lähiaastail ärilinnak. Suure tehasehoone alale plaanitakse tulevikus mitmeid funktsioone. “Kultuurigalerii, sporti, teenindust. Natuke kaubandust, aga kindlasti mitte kaubanduskeskust,“ loetles Telliskivi TLN juhatuse liige Katrina Šokman.
Uudised
  • 17.06.25, 06:45
VKG omanikud annavad hipsterilinnakule uue näo
Sarikapeolised.
Uudised
  • 09.06.25, 07:00
Tallinna uus suur elurajoon saab peagi valmis
Viimasel majal võeti sarikapärg alla. Vaata galeriid, mis seal on ja mis toimus!
Valmivad hooned kuuluvad A-energiaklassi ja sihiks on seatud LEED Gold ja BREEAM sertifikaadid.
Uudised
  • 12.06.25, 10:29
GALERII: Kaarsilla Kinnisvara pani Port Athenale nurgakivi
Vaata esinduslikku ja luksuslikku galeriid!
Haapsalu Uksetehas alustas paarikümne inimesega. Täna toimetab majas enam kui 170 töötajat.
  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 10:20
Haapsalu Uksetehase teekond kirstudest, mänguasjadest ja pildiraamidest tuletõkke- ning helikindlate usteni

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele