Muinsuskaitseameti kirjastatud "Muinuskaitseraamat 2010" võtab kokku möödunud aastal valminud olulisemad restaureerimistööd, põnevamad uuringud ja leiud üle Eesti ning sisaldab artikleid muinsuskaitse ja restaureerimise teemadel laiemalt.
Autoriteks on arhitektid, restauraatorid, muinsuskaitsjad ja mälestiste omanikud.
2010. aastal taastati ja taasavati erakordselt palju mõisahooneid. Nendest üheksa lugu on leidnud koha ka raamatus. Nende hulgas on mõisakoole (Kiltsi, Laupa, Puurmani), puhkuse veetmise ja spaaturismi näiteid (Saka, Vihula), kultuuri- ja loomemajanduse keskusi (Mooste, Alatskivi) ning kaks endist suvemõisa (Kõltsu ja Pfaffi).
Põnevamatest objektidest on raamatus juttu veel Tartu Mänguasjamuuseumi teatrimajast, Kiek in de Köki muuseumist ja bastionikäikudest Tallinnas, Pärnu Vallikäärust, Amandus Adamsoni suveateljeest Paldiskis, Haapsalu promenaadist ja kuursaalist ja muustki.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Raamatus on vaatluse all ka teisedki pärandikaitse valdkonnad: kunstimälestised, linnaehitus, 20. sajandi arhitektuuri kaardistamine, osalemine UNESCO maailmapärandi komitee töös.
Seotud lood
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.