Selleks, et uusarenduste turg kiiresti kasvama hakkaks, on tarvis lisatoetust spekulatiivsete ostude ja ka laenupakkumiste näol, rääkis Pindi Kinnisvara/ERI Kinnisvara analüüsiosakonna juht Andres Teder.
„2010. aastal juhtus uusarenduste turul nii, et ühel hetkel saadi aru, et tegelikult pole turul nii palju korterite pakkumist kui arvati. Mitte sellepärast, et oleks ära ostetud, vaid paljud firmasid läksid lihtsalt pankrotti ja projektid suundusid näiteks pankadesse hoiule,“ rääkis Teder.
Muutus tuli Tederi kinnitusel 2010. aasta teises pooles, mil arendajad jõudsid projektide järgmistesse etappidesse või suutsid juba kiiresti muutustele reageerida. „Pakkumise kasv tõi kaasa ka tehingute aktiivsuse kasvu. Rolli ei mänginudki niivõrd palju hind, vaid see, et ostjad said valida ja ei pidanud otsust langetama jääkide vahel,“ selgitas Teder.
Aasta tulemuseks oli see, et Tallinnas tuli poole aastaga juurde ligikaudu 900 korterit, see oli suurem mass, kui aastaga ära müüdi. „Kui tahaksime saavutada 1000-1100 müüki aastas, polegi see nii lihtne. Eelmise aasta kuu keskmine oli 57, tarvis oleks vähemalt 80,“ ütles Teder.
Ta kinnitas, et igal juhul vajab turg lisatoetust ning esiteks aitaksid spekulatiivsed ostud. Soome ja Rootsi investoreid on Tederi sõnul juba näha ning nad soetavad kinnisvara juba ka Tallinna kesklinna äärealades. „Teine tegur on laenupakkumine. Kui pankade kampaaniad on alanud, siis igal juhul peaks see uusarenduste turgu elavdama,“ lisas ta.
Ärisektoris on sel aastal Tederi sõnul puhumas samuti juba paremad tuuled. „Kiiremaks arenguks on aga tarvis tekitada soov, et olemasoleva pinna otsija ei leia vajalikku pinda. Siis tekiks vajadus ehitada,“ lausus Teder.
Arendajad juba plaane peavad, kuid tarvis on välja selgitada, millise pinna järgi on nõudlus, lisas ta.
Seotud lood
2025. aasta esimesel poolel võetakse Eestis vastu kliimakindla majanduse seadus ehk kliimaseadus, mis hakkab tulevikus otseselt mõjutama ka ehitusturgu. „Peame mõistma, et maailm muutub, ehitusturg muutub, kliimaseadus tuleb ning praegu on viimane aeg selles protsessis kaasa rääkida,” ütleb ehitusfirma Rand & Tuulberg jätkusuutliku ettevõtluse ehk kestlikkuse juht August Kompus.
Enimloetud
2
Lepingu maksumus on korralik!
3
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Tagasi Ehitusuudised esilehele