Renoveerimisel tehtud vead on riigiti paljuski sarnased, seetõttu köidab Eestis korraldatud renoveeritud majade uuring kogu Euroopas tähelepanu, teatas Eesti Korteriühistute Liit.
Hiljuti Austrias toimunud Power House Europe partnerite kohtumisel tutvustasid Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhatuse esimees Andres Jaadla ning välissuhete ja -projektide juht Anu Sarnet uuringu „Renoveeritud ja vähemalt üks aasta ekspluatatsioonis olnud elamute ehitusfüüsikaline olukord“ tulemusi, mis valmis mullu SA KredEx tellimusel Eesti Korteriühistute Liidu ja Tallinna Tehnikakõrgkooli koostöös.
Uuringu tulemused näitavad, et kõige suuremad probleemid korterelamutes tulenevad kehvast õhuvahetusest, mis on tingitud nõrgast või rikkis ventilatsioonisüsteemist ning selle tulemused leidsid laialdast vastukaja teiste riikide spetsialistide seas Rootsist Hispaaniani. Välisekspertide hinnangul annavad uuringu tulemused mõtlemisainet ka teistes riikides, sest renoveeritud majade probleemid on eri riikides paljuski sarnased.
Eestis läbi viidud uuringu vajalikkust seni tehtud vigade vältimiseks tulevikus rõhutasid ka Euroopa Elamumajanduse Koostöökomitee CECODHAS esindajad.
Power House Europe infovõrgustikust valmiva filmi tarbeks intervjuu andnud EKÜL juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul on Korteriühistute Liidu koostöö Power House Europe partnerina korteriühistute jaoks oluline, sest võimaldab Eestisse vahendada edukaid energiasäästu kogemusi teistest Euroopa riikidest. "Oluline on aga jagada ka meie enda tublisid saavutusi, millest teistel kasu võiks olla," märkis Jaadla.
Power House Europe on üle-euroopaline infovõrgustik, mille eesmärgiks on parandada eluasemefondi jätkusuutlikuks püsimiseks vajalikke elanike võimalusi ja professionaalide oskusi. Eesti Korteriühistute Liit on üks võrgustiku loojatest ning täna ainus partner Eestist. Liit on seadnud enda eesmärgiks võrgustikus elanikkonna, eelkõige korteriühistutes elava elanikkonna üldise harimise ja teavitamise energiasäästu valdkonnas toimuva osas. Kohtumise raames tutvuti kolme silmapaistva näitega energiasäästlikust ja jätkusuutlikust elamuehitusest ja linnaplaneerimisest: passiivmajade kompleksiga Quellenstrassel Viinis, Eurogate asumiga Viinis ning päikeseenergial toimiva SolarCity linnaosaga Linzis.
Endisele Viini raudteealale rajatav Eurogate peaks kujunema maailma suurimaks passiivmajade asumiks, kus on 1700 korterit. Austria on passivmajade ehitamises maailma esirinnas. Möödunud aastal oli 20-30% kogu ehitatavast elamufondist vastavuses passiivmaja standarditega.
Linzis asuva SolarCity asum on loodud algusest peale arhitektide, arendajate, teadlaste ning elanike tihedas koostöös, et saavutada võimalikult energiasäästlik ja keskkonnasõbralik elukeskkond. Loomisel võeti arvesse kolme jätkusuutlikkuse põhimõtet: majanduslik kasv, ökoloogiline tasakaal ja sotsiaalne progress.
Nimetus SolarCity tähistab võimalikult laialdast päikeseenergia kasutamise arvessevõtmist linnaplaneerimisel alates hoonete planeerimisest päikeseenergia maksimaalseks kasutamiseks kuni taastuvenergia kasutamiseni igapäevases elus. SolrCity kohta saab lähemalt lugeda Korteriühistute Liidu ajakirja ELAMU aprillinumbris.
Enimloetud
2
Lepingu maksumus on korralik!
3
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Tagasi Ehitusuudised esilehele