Arco Vara Kinnisvarabüroo atesteeritud vanemmaakler Maia Daljajev rääkis, et elamispinna väljaüürimine on muutunud varasemas raskemaks ning üürnikud on nõus maksma vaid oma tarbimisega seotud kulude eest.
"Kui ülearuse elamispinna müügiga ei ole kiire, võib selle välja üürida, ent arvestada tuleb, et see ei pruugi enam nii lihtne olla kui aastaid tagasi," märkis Daljajev.
"Kui varem maksis üürnik kõik kulud ise kinni, avaldavad nüüd üürnikud omanikule järjest rohkem survet maksta ainult tema tarbimisega seotud kommunaalkulud ja ülejäänud jäävad omaniku kanda. Lisaks on kasvanud üürnike nõudmised korteri seisukorra, parkimise, sisustuse ja panipaikade suhtes. Kuid pakkumiste arvu kasvu tõttu on üürihinnad langenud," selgitas ta.
Võrreldes pangahoiuste intressidega on üürikorteritega tegelemine tema sõnul siiski tulusam. Kuid nagu majandusraskuste ajal ikka, võib ka üüriäri olla keeruline. Enamasti on riskid seotud üürniku mittemaksmisega, lõhkumisega või väljakolimisest keeldumisega.
Seotud lood
Enamasti on pankade eluasemelaenulepingutes punkt, mis nõuab panga teavitamist korteri väljaüürimisest. Nii Nordeast kui ka Swedbankist öeldi, et üldjuhul peavad kliendid lepingutingimustest kinni ja on panka teavitanud laenuga ostetud eluaseme väljaüürimisest.
Raske on soovitada vana korterit turu põhjast müüa, ent üürimisel tuleb arvestada mõningate aspektidega, märkis OÜ Adaur Grupp analüütik Tõnu Toompark kv.ee III kv turuülevaate online-pressikonverentsil.
Otsus üürida välja laenuga soetatud eluase toob korteri omanikule maksukohustused ja teoreetiliselt ka võimaluse, et pank tõstab eluasemelaenu intressi.
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.