Turu aktiivsus aitab hindamistulemusel tegelikkusele vastata

Pindi Kinnisvara hindamisteenuse juht Rein Pütsepp ütles, et turu aktiveerumine on mõjutanud eelkõige hindamistulemuse vastavust tegelikkusele.

„Mida likviidsemad on varad, seda sarnasemaid tehinguid on võimalik võrdluses aluseks võtta ning seda täpsemini kajastab hindamisaktis määratud turuväärtus objekti reaalset müügihinda,“ selgitas ta.

Kui turg on väga ebalikviidne, siis võib tekkida olukord, kus võrdlustehingute tulemusel saadud turuväärtus ei vasta hinnale, millega objekti on võimalik realiseerida.

Püttsepa sõnul on keerulisemad hindamistööd jätkuvalt eriotstarbelised ärirajatised, mille puhul on leidunud alternatiivsed hindamismeetodid.

Püttsepp selgitas, et kinnisvaraobjekte hinnatakse peamiselt kolmest teooriast lähtuvalt:

1. Võrdlusmeetod- kasutatakse igapäevaselt peamiselt elukondliku kinnisvara hindamisel vastavalt varasematele võrdlustehingutele
2. Tulumeetod- kasutatakse igapäevaselt ärikondliku jms pidevat tulu tootva kinnisvara hindamisel vastavalt olemasolevale/prognoositavale tulubaasile
3. Kulumeetod- kasutatakse igapäevaselt eriotstarbelise kinnisvara hindamisel, võttes aluseks alternatiivse amortiseeritud ehitusmaksumuse sarnase objekti rajamisel

Ta lisas, et tihtipeale tuleb eelpoolmainitud meetodeid omavahel kombineerida, lisaks on võimalik väga eriotstarbeliste varade hindamisel kasutada täpseima tulemuse saavutamiseks oluliselt spetsiifilisemaid meetodeid.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed