Ehitushinnaindeks langes 2009. aasta IV kvartalis võrreldes eelmise aasta IV kvartaliga 10%, teatab Statistikaamet.
Piltlikult – kui eelmise aasta jaanuaris läks keskmise 160 ruutmeetrise maja ehitamine maksma 2,2 miljonit krooni, siis täna saaks täpselt samasuguse maja 200 000 krooni võrra odavamalt ehk siis 2 miljoniga.
2009. aastal langes indeks 2008. aasta keskmisega võrreldes 8,5%.
Ehitushinnaindeks langes 2009. aasta igas kvartalis eelmise aasta vastava kvartaliga võrreldes ja seetõttu oli languses ka aasta keskmine indeks. Aasta keskmise ehitushinnaindeksi langus võrreldes eelmise aasta keskmisega oli alates 1995. aastast esmakordne.
IV kvartalis mõjutas indeksi langust peamiselt tööjõu odavnemine 17,6%. Ka ehitusmasinate ja ehitusmaterjalide hinnaindeks oli ikka veel languses. Aasta keskmise indeksi langust mõjutas samuti peamiselt tööjõu odavnemine.
Võrreldes eelmise kvartaliga oli ehitushinnaindeksi muutus -0,9%, peamiselt mõjutas seda tööjõu odavnemine.
Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks langes 2009. aasta IV kvartalis võrreldes III kvartaliga -1,1% ja võrreldes eelmise aasta IV kvartaliga -9,4%. 2009. aastal muutus indeksi 2008. aasta keskmisega võrreldes -8,1%.
Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitistegruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned. Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel. Otsekuludes arvestatavad ressursid jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.
Seotud lood
Merko Ehitus juhatuse esimees Tiit Roben ütles, et suurem ehitushindade korrigeerimine on 2008. ja 2009. aastaga ära toimunud ja 2010. aastaks ta suuri kõikumisi ette ei näe.
Skanska EMV juht Andres Aavik ütles ehitushinnaindeksit kommenteerides, et nagu ikka, on reaalne elu statistikast ees.
Facio Ehituse tegevjuht Toomas Tromp ütles, et kuna statistikaameti indeks on väga üldine ja paneb kõik ehitused ühte patta, siis on raske hinnata seda numbrit hinnata.
AS CLIK ehitusdirektor Aivar Uutar ütles, et kardetavasti pole langus veel läbi, kuna paljud ettevõtted on sisemiste analüüsidega mõnevõrra raalsest elust tagapool ja seetõttu jätkub mingi aeg veel pimesi ”ära arvamine”.