Mis tähendab ehitusjärelevalve ning omanikujärelevalve?

Vextom Style esindaja Veigo Kallaste selgitab mõistete ehitusjärelevalve ning omanikujärelevalve tähendust.

Mistete täpsus on sellel vastutusrikkal alal üsnagi oluline, kuid vahel tahab uute, seadusesse kirjutatud terminite sisu saada pikka juurdumist, enne kui see kõigile omaseks ja üheselt mõistetavaks saab. Praegusel hetkel on nii juhtunud mõistetega ehitusjärelevalve ja omanikujärelevalve.

 Esimene neist on olnud rahvasuus aegade algusest peale kasutusel sellise ametimehe jaoks, kes ehitajast sõltumatu osapoolena kontrollib ja valvab ehitusprotsessi ehitusplatsil. Nii toimis asi sisuliselt aastani 1995, mil kehtima hakkas Planeerimis-ja ehitusseadus.

Paraku juhtus, et rahvasuule nii omane sõna  ehitusjärelevalve omistati kohaliku omavalitsuse ametnikule, kes kontrollib ja reguleerib ehitustegevust oma haldusalas. Omanikujärelevalve nimetust hakkas aga kandma endise ehitusjärelevalve inseneri tööpõld. Ehitusseadus aastast 2003 jätkas sama traditsiooni, ning ka praegu on ehitusjärelevalve funktsioonideks eelkõige kohaliku omavalitsuse huvide kindlustamine (ehitus- ja kasutuslubade väljaandmine, ebaseadusliku ehitustegevuse välistamine, omavalitsuse territooriumil toimuva ehitustegevuse üldise seaduslikkuse jälgimine).

Omanikujärelevalve funktsioonideks on aga otseselt ehitise omaniku huvide kindlustamine (projektikohase ehitamise, kvaliteedi, keskkonnakaitse, tööohutusest kinnipidamise jne. jälgimine) ehitusprotsessis.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed