Sarnaselt muude kinnisvarasektoritega on langenud ka metsa- ja maatulundusmaade tehinguaktiivsus ja –hinnad. Samas ei mõjuta seda sektorit otseselt samad tegurid, mis mõjutavad kinnisvaraturgu üldiselt, kirjutab 1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter.
Kui kinnisvaraturgu üldiselt mõjutavad laenutingimused (omafinantseering, intressimäär) ning tarbijate ootused ja -vajadused siis metsa- ja maatulundusmaade puhul on tegemist sarnaselt näiteks mootorikütusega, tootmissisenditega mingi muu toote pakkumiseks. Esimesel juhul siis palkmaterjal ning teisel juhul peamiselt põllumajandustooted.
Kui 2006-2007 aastal maksis oksapuu palgi tihumeeter keskmiselt 1 200-1 300 krooni siis tänaseks on hinnad langenud 600-700 kroonini tihumeetri eest. Viimane tõsiasi on omakorda langetanud ka metsamaade hektari hinda raieküpse metsa puhul 100 000 kroonilt 50-60 000 kroonini. Metsamaade, kus kohest tulu loota ei ole, tehinguhinnad algavad 10 000 kroonist hektarilt. Koos tehinguhindadega on langenud ka tehinguaktiivsus. Mõistagi sõltub hind metsmajanduskavast ja selle vastavusest tegelikkusele.
Maatulundusmaade puhul on seis sama. Kuna lõpptoote hinnad on langenud, vajutab see omakorda pitseri tootmissisenditele s.h. maale. Üle Eesti jäävad keskmised tehinguhinnad maatulundusmaade puhul suurusjärku 10 000 krooni hektar.
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.