Olenemata valitud juhtimismeetodist tuleb ettevõtetel juhtimissüsteemi rakendamiseks võtta endale keskkonnaalased kohustused ja hinnata hetkeolukorda.
Kohustuste all peetakse silmas ennekõike ettevõtte põhiväärtuste ülevaatamist ning tulemusliku keskkonnaalase tegevuse väärtustamist.
Lähtuvalt ettevõtte tegevusalast ja asukohast tuleb olukoda hinnata erinevate meetodite abil.
EMASi soovitatud ökokaardistamine on lihtne ja probleemsetele kohtadele kiiresti viitav kaart. See aitab projektijuhtkonnal välja selgitada ning tähelepanu all hoida tegevusest tulenevaid keskkonnaprobleeme, -ohtusid või -mõjusid.
Ehitusfirmal, kellel on palju objekte, mis asuvad erinevates kohtades ja on erineva suurusega, tasub kindlasti olukorra hindamiseks ja keskkonnariskide väljatoomiseks objekti üks kuni kolm korda ökokaardistada. Ökokaardistamise arv sõltub avastatud puudustest.
Selle meetodi kasutamisel on kõige lihtsam võtta aluseks tööohutusplaani lisas olev ehitusplatsi skeem, millele on juba eelnevalt märgitud kõik ehitusobjekti osad. Nende hulka kuuluvad kontori ja olmeruumide asukohad platsil, ehitatav objekt, vee ja kanalisatsiooni kohad, jäätmete ladustamiskohad. (vt Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded ehituses N 4 p 5).
Ökokaardistamise käigus kontrollitakse kogu ehitusterritooriumi ning avastatud probleemsed kohad - keskkonnareostus, potentsiaalsed ohuallikad (näiteks müra, tolm), kõik ressursikasutuskohad (energiakasutus, veekasutus, jäätmete ladustamine) - kantakse skeemile erinevat värvi markeritega.
Tulenevalt kaardistamise tulemustest saab nüüd määratleda objektiga seotud olulised keskkonnaaspektid (riskid), ettevõtte üldised, samuti objektiga seotud keskkonnaeesmärgid.