Kui seni valitses ehitusturgu ehitaja ja ehitamine, siis nüüd näikse võim olevat läinud kliendi kätte ja võimule on tulnud remontimine.
Pahatihti ka buumiaegsete vigade parandamine. Kuid vahel ei saa koduomanik nõuda veel garantii alla käiva praagi lappimist kelletki, kuna garantiiandja on kas pankrotis või juriidiliste nõksude abil üldse hääbunud.
Liiatigi - tuleb sedagi tunnistada - on nüüdses majandusolukorras koduomanik ise palgakärpest vaevatud või suisa koondatud...Ka maailma börsi, kinnisvara, tööstuse, rääkimata ehitusest, -uudised ei luba olukorra niipea paranemist.
Tõenäoliselt jääb seekord igakevadine ehitusturu käivitumine seekord ära, kuna siit kui mootorist on kinnisvarasurve maas ja ehitusmääre välja tilkunud ning börs ei kipu üldse peale voolama. Seega tuleb teha remonti.
Siin võiks vastu vaielda, et millistest vahenditest, pealegi ju paljudel kukil kollitav laenukoormus ja ehk tasuks olla vagusi ja loota paremat... Või - kui juba trumm läinud, siis mingu pulgad ka...
Siiski Äripäev vaidleb siin vastu. Et remont ikka paremini edeneks, on läbi aegade ikka kindlaimaks osutunud isetegemine. Milleks nuumata ehitajaid, raha kulub endale ja oma perele nüüdsel ajal niigi. Paljudel, eriti üldehituslikel, suurt ettevalmistust mittenõudvatel töödel, tasub end viia asjaga kurssi, saada selgeks toimimise mehhanism ja haarata remondil ise sarvist.
Buumi ajal oli juba täitumas Vladimir Ilja pojake Lenini unistus proletaarlaste diktatuurist stiilis "ka köögitüdruk võib riiki juhtida". Tulemuseks oli 1/3 ehtsaid ehitajaid ja 2/3 niiöelda ehitajaid, mis kokku muutis ehitajad-teenindajad käskijateks ja kliendid-tellijad palujateks. Kuid nagu jõgede ümberpööramine, ei lõppe ka igasuguse mehhanismi tagurpidi käima lükkamine hästi.
Remonti ise tehes saab igaüks ise kogemusi, kordumatu isetegemise rõõmu ja uhkustunde. Pealegi on see odavam, kui kedagi palgates. Lisaks kõigele, aitad sina, remontija oma tegevusega korrastada ehitusturgu ja selle lõpuks käima saada - aga siis juba tasakaalustatumalt ja töökindlamalt, kui seni.
Muide, homme algab Tallinnas Pirital ehitusmess - minge käige seal ära, õppige ehitust lähemalt tundma, pange tootjad-ehitajad endale paremaid pakkumisi tegema. Nii pääseb lõpuks ka majandus edasi liikuma.
Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.