• 22.01.09, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Vabade kaubanduspindade hinnad langevad

ERI Kinnisvara müügijuht Rein Ruusmann kirjutab, et  vabade kauplusepindade hind kukub. 
Tarbimise kahanemine mõjutab kogu majandust. Kaubanduspindade vakantsuse tõusu on selgelt märgata juba rohkem kui pool aastat, sest kauplemispinna pidamise kulud tuleb kaupmehel võtta ikka oma kliendi taskust koos kauba või teenuse hinnaga.
Oluline vakantsuse tõus algas kõigepealt korrusmajade esimestel korrustel asuvate kaubanduspindade sektoris. Kaupmehed ja teenusepakkujad lõpetasid üürilepingud vähem kasumit või lausa kahjumit tootvates asukohtades. Paljud üürilepingud on lõpetatud ka lihtsalt üürniku ettevõtte likvideerimise või lausa pankroti tõttu. Tänaseks on üürnike põud jõudnud vaiksematelt tänavatelt juba peatänavatele ja pisematesse keskustesse. See protsess on praegu jätkuv ja vabu pindu tuleb juurde. Suurtes ja tunnustatud kaubanduskeskustes on aga endiselt kõik hästi ning kaubanduspindade üürile soovijaid ikka veel järjekorras.
Vakantsuse järsus tõusus mängis olulist rolli tarbimise ootamatult kiire kahanemine, mistõttu pindade omanikel polnud piisavalt aega olukorraga kohanemiseks ja vastavalt siis uues situatsioonis üürnikega kokkuleppele jõudmiseks. Teisisõnu ei oldud kohe valmis  üürnikele vastu tulema üürihinnas ja muudes olulistes lepingutingmustes.
Kindlasti poleks ka kiire reageering päästud kõiki lõpetatud üürilepinguid lõpetamisest, kuid nii mõnigi pood töötaks täna harjumuspärases kohas edasi.  Tänaseks on potensiaalsete üürnike ring oluliselt kahanenud ja vabade pindade pärimishinnad on langenud kohati kordades, paraku uusi üürilepinguid sõlmitakse kasinalt. Kaupmehed ja teenusepakkujad  tingivad tugevalt üürihinnas ja üritavad  niipalju kui võimalik optimeerida kasutatava pinna suurust. Igaks juhuks või siis sellepärast, et väiksemat ruumi parasjagu võtta pole, vajadustest suuremat ruumi välditakse.
Põhjus lihtne, sest kui üürihinnas on võimalik kaubelda, siis kommunaalkulud tuleb ikkagi tasuda ja nende suurust kaubelda pole võimalik. See kulu pole aga täna enam mitte väike.  
 
 
 

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 02.04.25, 13:54
Kvaliteetsete uste valmistajana tuntud Haapsalu Uksetehas on lisaks tubli aknatootja
Haapsalu Uksetehas on Eesti vanim kaasaegsel tehnoloogial uksi valmistav ettevõte, mis tähistab tänavu oma 34. tegevusaastat. Täielikult Eesti kapitalil tegutsev tehas on tuntud ennekõike kvaliteetsete sise- ja välisuste tootjana, kuid viimastel aastatel on oluliseks kasvanud ka aknatootmine, mis moodustab juba umbes kümnendiku kogu käibest.

Viimased uudised

Uudised
  • 17.04.25, 13:30
Nordecon allkirjastas Tiskre kooli ehituslepingu
Suur lugu
  • 17.04.25, 12:52
Ühishoone – turvaline kindlus igasse linna ja maakonda
Uudised
  • 17.04.25, 12:51
Eesti ranged energiamärgised muudavad ehituse kallimaks
Leedu A++ energiaklassi hoone võib Eestis saada vabalt C-energiaklassi hinnangu.
Börsiuudised
  • 17.04.25, 12:21
Oma Ehitaja alustab Liveniga Põhja-Tallinnas uut arendust
Uudised
  • 17.04.25, 12:15
Omavalitsused ootavad riigilt teede korrashoiuks suuremat tuge
Uudised
  • 17.04.25, 10:48
Mapri ehitab Peetrisse suure autokeretööde hoone. “See on julge käik”
Ehitustööde tellija on TKM Kinnisvara. Peetrisse kerkivad ka Amservi 12 000-ruudune esindus, rajajaks Capital Mill ning 9000-ruudune Mercedes-Benzi sõiduautode esindus, rajajaks Kaamos Kinnisvara.
Uudised
  • 17.04.25, 09:02
Eesti inseneride edulugu: uuele tootele andis tuule tiibadesse avatud suhtlus ja enesekriitika
Levinud on suhtumine, et kindlam on ehitada uus, mis vastab standarditele ja tänapäeva nõuetele.
Ajakiri
  • 16.04.25, 16:46
Ehitaja ajakiri aprill 2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele