Parex: kruntide hinnad on Ukrainas pooleteist aastaga kasvanud 1,5-3 korda

Parex Asset Managementi tegevjuhi Ukrainas
Deniss Moscenko sõnul on Ukrainas viimase pooleteist aastaga kruntide hinnad
kasvanud 1,5-3 korda.

"Väljaspool Kiievit tõusevad hinnad kiiremini kui kesklinnas ja investorid liiguvad linnast välja. Alates 2006. aastast on kruntide hinnad kasvanud 1,5-3 korda, osa piirkondades ka üle 4 korra," rääkis Moscenko Äripäeva rahvusvahelise investeerimise foorumil.

Kuna suur osa maast kuulub Ukrainas riigile, siis on müügiks jäänud suhteliselt vähe krunte. Kui müügipakkumisi vaadata, on neist enamus põllumajandusmaa. Nii püüavadki paljud investorid maa sihtotstarvet muuta ja maal kinnisvara arendama hakata.

Eramajade arendamise kasuks räägib Kiievi lähistel see, et enamik ukrainlasi (53%) tahab elada eramajas linna lähedal, mitte korteris. "Majad müüakse juba siis, kui alles vundamenti valatakse. Seetõttu tõusevad ka hinnad. 2006. aasta algusega võrreldes on erinevates Kiievi ümbruskonna asulates majade hinnad tõusnud 2-3 korda," märkis Moscenko.

Tema sõnul on suurim nõudlus keskklassi majade järele, mida kohalik elanikkond ka suudaks endale lubada. Seega ei tohiks majad olla liiga suured ja kallid. Praeguste ehitushindade juures jääb eramaja ruutmeetri omahind 700-1000 dollari (7900-11 300 krooni) vahele, maja müüakse aga maha 1500-2000dollarise (17 000-22 600kroonise) ruutmeetrihinnaga.

Investoritel aga soovitab Moscenko olla äärmiselt ettevaatlik. "Ikka juhtub, et välisinvestorid ostavad krundi, kuid ei saa selle sihtotstarvet muuta ja peavad maa siis isegi alla ostuhinna maha müüma," tõi ta näite.

Kuigi just põllumajandusmaast äri- või elamumaa tegemine on suurima tootlikkusega kinnisvaraäri Ukrainas, ei saa välisinvestorid sellega siiski ise hakkama, kuna välismaalased maa sihtotstarvet muuta ei saa. Selleks on vaja ukrainlastest partnereid.

Arendustööga alustavad ettevõtjad peavad Ukrainasse suundudes arvestama sellega, et pankadest laenu küll saab, kuid sealsed intressid on harjumatult kõrged. Ukraina pankadest antakse arendajatele laenu 15% aastase intressimääraga, eurodes laenates minimaalselt 13%ga. Välispangad küsivad intressi tavaliselt vähemalt euribor + 6%.

Laenuperioodi pikkuseks pakutakse maksimaalselt 15 aastat ja laenu saab võtta 70% ulatuses investeeringust.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed