23 märts 2018

3D-mudelprojekteerimine kolib nii ehitaja kui ka tellija taskusse

Projekteerimistarkvara on arenenud nii mugavaks, et nutiseadme kaudu saab ehitusprojekti tellija selle valmimisel pidevalt silma peal hoida ja ehitaja otse ehitusplatsil tööks hädavajalikku infot ammutada.

Projekti saab igaüks vajadusel vaadata tahvelarvutist või nutitelefonist.  Foto: Trimble

“Mida suurem on ehitus, seda suurem on probleemi mõju. Eelarve tuleb suurem, kui alguses plaanitud oli, ka tähtajad hakkavad venima,” sõnab Trimble’i ja Tekla tarkvara Eesti müügiesindaja Oleg Mihhailov, kuid ruttab lisama, et oma olemuselt on probleemid siiski täpselt samad, olgu ehitusprojekt mahult suur või väike. Peale selle viskab kaikaid kodaratesse ebapiisav planeerimine. Projektidesse, mille erinevad osad omavahel ei suhtle, lipsavad sisse vead, mille arvutiprogramm kohe välja oskaks sõeluda. Lisaks kipub inimestevaheline kommunikatsioon ja PDF-failide edasi-tagasi saatmine neelama arutult palju aega ja inimeste mentaalset ressurssi, rääkimata tõlkes kaduma minevast otseselt projekti puutuvast infost.

PDFi saatmine raiskab aega

Kõiki neid probleeme aitab lahendada mudelprojekteerimise tarkvara ehk BIM (Building Information Modeling).

Mihhailov toob näiteks Trimble Connecti mudelprojekteerimistarkvara clash cheki’i funktsiooni, mis projektis olevad arhitektuuriliselt keerulised kohad kohe esile toob. “Projekteerimisel on erinevad osad: arhitektuur, konstruktsioon, vesi, kanalisatsioon, elekter ja nii edasi. Mudelis saab nad kõik kokku panna ja kohe on näha, kas süsteemid ühilduvad ja mis probleemid tekivad,” selgitab Mihhailov ja lisab, et kuna programm saab ise aru, kui nii-öelda kõik torud ära ei mahu, siis ei pea inimene erinevate jooniste klapitamise ja analüüsimise peale aega ja energiat kulutama.

“Kogu informatsioon hoone kohta on ühte mudelisse kokku kogutud ja on lihtsasti kättesaadav. Ei ole vaja käsitsi läbi töötada mitmeid kaustu jooniste ja seletuskirjadega,” selgitab ta ja kinnitab, et tänu 3D-modelleerimisele väheneb vigade arv ehitusprojektis tunduvalt.

Samuti aitab tarkvara ehitust planeerida.

Mudelipõhine suhtlemine ehitusplatsil teeb probleemide lahendamise lihtsamaks.  Foto: Trimble

Materjalikulu ühe klikiga

Näiteks on pigem konstruktorite jaoks mõeldud Tek­la Structures võimeline mudeli järgi välja arvutama vaja mineva betooni või terase mahud ja seejärel poolautomaatselt ka joonised tekitama. BIM-mudelis oleva info saab kätte mitte ainult mahutabelitena, vaid seda on võimalik saata otse automatiseeritud CNC-pinkidele, armatuuri painutuspinkidele jne. “Tulevik on selline, et sul on mudel valmis, sa saadad ta roboti sisse ja robot lõikab kas teraskonstruktsiooni või armatuurvõrgu valmis. Jooniseid on palju vähem vaja ja iga detaili ei ole tarvis välja joonistada,” selgitab Mihhailov suunda, kuhu ehitustarkvaramaailm liigub.

3D-mudelite eeliseid kiidab ka projekteerimisbüroo CES projektijuht Taavi Tiimus, kelle sõnul on suurim eelis Tek­laga töötamisel võrreldes 2D-projekteerimisega võimalus avastada vead väga varajases staadiumis. “Üldiselt võimaldab BIM anda tunduvalt täpsema ülevaate hoonest tervikuna. Kui ehitasime mudelit dwg plaanide ja sõlmede ning vaadete järgi, tuli välja väga palju vigu, kus plaanid ja vaated ei läinud omavahel kokku või sõlmed ei sobinud konkreetsesse olukorda. Kui projekt oleks viidud lõpuni ainult 2D-jooniste kujul, oleksid paljud vead ilmnenud alles ehitusplatsil,” selgitas Tiimus.

Pärast projekteerimist töö mudeliga jätkub. Mudeli abil planeerib juba järgmine inimene logistikat – millal on vaja mis materjale tellida, millal tuua platsile kraana jne.

Jooksvat infovahetust projekti tellimisest kuni ehitusplatsil toimuvani ja hiljem ka müügitöös aitab fookuses hoida programm nimega Trimble Connect ehk ehitusfirmade jaoks vana tuttava BIMsight’i uue põlvkonna versioon. “Praegu on meil väljakutse saada inimesed kasutama uue generatsiooni programmi,” avaldab lootust Mihhailov, kelle sõnul on tegu taskukohase lahendusega, mis töötab mitte ainult arvutis, vaid ka pilves ja teeb projektikausta mis tahes nutiseadme kaudu igaühele kättesaadavaks. Nii liigub projekt koos kõigi oma lisamärkmete ja detailse infoga ehitusplatsile, kus ehitaja saab töö käigus kahtluste tekkimisel mudelisse sisse suumida ja pääseb ligi detailidele, mida tavalisel välja trükitud joonisel ei pruugi ollagi. “Ka tellija jaoks on see väga mugav. Ei pea midagi arvutisse installeerima, aga saab kogu projektiinfole kohe algusest ligi. Ei ole nii, et klient tuleb ja ütleb: tahan maja. Projekteerija ütleb: okei, tule aasta pärast tagasi. Ja aasta pärast on paberil hoopis midagi muud, kui tellija tellis.

BIMiga saab tellija kogu aeg projekti kulgemisel silma peal hoida ja tulemus on lihtsam infovahetus traditsioonilise projekteerimise-ehitamise töövõtuga võrreldes.” Igast mudeli kallal käimisest jääb järele jälg ehk projekti ajalugu – kohe on näha, kes on mida vaadanud ja alla tõmmanud. “Kui keegi ütleb, et pole mingit asja näinud, aga näed, et ta on selle alla tõmmanud, siis on selge, kuidas asjad tegelikult on,” osutab Mihhailov, et tänu protsessi läbipaistvusele jääb ära hulk möödarääkimisi, aja- ja närvikulu.

Kui maja valmis, saab mudeli põhjal luua liitreaalsuse ja selle abil kinnisvara müüa. Nii tehti näiteks Rootsis Göteborgis asuvas Partille Porti arenduses, kus kortermaja mitte ainult ei ehitatud mudelit kasutades, vaid ka müüdi selle abil. Partille Porti müügi esmaesitlusele tuli üle 500 inimese, kes tutvusid liitreaalsuse prillide abil esimese 124 korteriga.

Trimble Connect võimaldab projekteerimisel ja ehitusel osalejate vahelist tihedamat koostööd. On ligipääsetav lauaarvutist, aga veebi kaudu ka mobiilist või tahvelarvutist ning laseb kõigil osalistel projektil igal ajal ja igalt poolt silma peal hoida ja sellesse panustada.

Tekla Structures on turu kõige arenenum BIM-modelleerimise tarkvara. See muudab võimalikuks täpse ja ehitatava mudeli koostamise mis tahes ehitise jaoks.

Tekla Model Sharing võimaldab Tekla Structuresi projektirühmadel tõhusalt koos töötada, sõltumata nende asu­kohast või ajavööndist.

Vico Office ühendab 3D-mudeli, ajastamise ja kulud. Selle informatsiooniprojektiga tagavad osapooled kontrollitud tööprotsessi kavandamisest kuni rakendamiseni.

Kinnisvara varase müügi abi

Potentsiaalsed tulevased korteriomanikud said veel valmimisjärgus hoonete kompleksis tutvuda oma tuleviku koduga, valida sobivat sisustust ning esitada küsimusi maakleritele, pankade esindajatele ja arendajale.

Kõlab hästi ja ka Mihhailovi sõnul on mudelprojekteerimise peamine probleem see, et kõik pole viitsinud seda selgeks õppida. “Inimestel on kogu aeg kiire. Pead ehitama, kogu aeg saadetakse uusi PDF-jooniseid peale ja ei jõua mõelda edasi, et võiks endale küsida 3D-mudeli, vaadata peale ja hoone mahust kohe kiiremini aru saada,” muigab Mihhailov ja lisab, et tema arvates on vanamoodi kahemõõtmeline projekteerimine igav. “See võib olla ka põhjus, miks noored inimesed ei taha väga selle töö peale minna. Noorel oleks huvitavam minna ehitusinseneriks, kui selliseid programme oleks rohkem – mõnes mõttes on see isegi lõbus.”

Suurtele projekteerimis- ja ehitusfirmadele pole kolmemõõtmelise mudelprojekteerimise eelised enam võõrad, kuid ka keskmised ja väikesed ehitusfirmad-kinnisvara­arendajad võidaksid palju sellest, kui selle enda tööriistakasti lisaksid, leiab Mihhailov.

Õigemini oleks neil raha-, aja- ja närvikulu vähendamiseks kasulik vahetada välja oma senine tööriistakast mobiiltelefonis igale poole kaasa võetavate kolmemõõtmeliste mudelite vastu. “Kes esimesena uued tehnoloogia kasutusele võtab, see lõppude lõppuks võidab rohkem.”

Trimble Solutions

oleg.mihhailov@trimble.com+372 56 22 55 49www.tekla.com

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785