15 detsember 2017

Efektiivseim lahendus lao- või tootmispinna laiendamiseks on PVC-hall

Iga arenev ettevõte seisab ühel hetkel küsimuse ees: kuidas lahendada ruumipuuduse probleem? Pole oluline, kas tegutsete logistika, tootmise, põllumajanduse, ehituse või kaubanduse vallas – kiire, soodne ja vastupidav lahendus on Eestis toodetud ja põhjamaistele rasketele ilmastikuoludele vastav PVC-hall.

Foto: FinEst-Hall

„PVC-hallil on palju eeliseid,“ ütleb ligi 13 aastat tegutsenud FinEst-Hall Baltic OÜ juht Jaanus Laane. „Esiteks vastupidavus erinevatele ilmastikuoludele ning projekteerimise, valmistamise ja paigaldamise kiirus. Aega tellimuse esitamisest kuni püstitatud hoone üleandmiseni läheb vaid kaks kuud. Teiseks on tegemist sisuliselt piiramatute võimalustega tootega, mis võib olla suur sadu ja tuhandeid ruutmeetreid ning erineva kuju ning kujundusega.“

FinEst-Hall Baltic kasutab hallide ehitamise juures kvaliteetset, peaaegu hooldusvaba PVC-kangast, mis ületab eluealt paljud teised kattematerjalid. Tegemist on tulekindla materjaliga, mis vastab nõuetele EN13501; DIN4102B1. PVC on väga tugev, kuid kui sellega siiski peaks midagi juhtuma, on materjali väga lihtne parandada. Üks ruutmeeter PVCd kaalub 900 grammi ning kattematerjali saab tellida erinevates värvides ning piltide ja logodega. Hea argument on ka see, et PVC laseb piisavalt läbi valgust, mis tähendab suvisel ajal kokkuhoidu elektrienergia arvel.

Hallide metallist karkassid toodetakse Raplamaal Pahkla külas. 99% kuumtsingitud teraskonstruktsioonid sobivad suurepäraselt ka mere äärde soolase õhu kätte, samuti raba servale niiskesse kliimasse, sest tsink ei lase metallil rooste minna. Hea näide on FinEst-Hall Balticu valmistatud 40 x 150meetrised hallid Kunda sadamas ja Bekkeri sadamas.

Kunda sadamas asuvale kuivkaupade laoteenuse ja transpordiga tegelevale PK Terminal OÜ-le püstitatud 6000ruutmeetrine kaarhall oli tootja jaoks esimene nii suur hall, millega saadi tellija sõnul suurepäraselt hakkama. 

„Meil tekkis vajadus kaitsta oma kaupa sademete eest, kusjuures välistemperatuur ei mängi meie kauba juures suurt rolli. Seega puudus vajadus soojustuse järgi,“ räägib Kaur Karon PK Terminal OÜst. „Meie meelest on PVC-kate praktilisem ja nägusam kui profiilplekk. Võtsime pakkumised mitmelt ettevõttelt, kuid otsus just FinEst-Hall Baltic valida tuli nende paindlikkuse ja võime tõttu arvestada meie ajagraafiku ja nüanssidega. Olulist rolli mängis kindlasti ka hind.“

Kuidas valida õige hoone?

Kui ettevõttel on tekkinud vajadus uue lao- ja tootmispinna järele, peaks alustama küsimusest, kas see ladu peaks olema köetav või mitte. PVC-hallid ei ole köetavad, mis teebki nende püstituse kiireks ning sooja laoga võrreldes umbes kolm korda odavamaks.

„Enamasti on meie kliendid end väga hästi kurssi viinud, mida ja milleks nad vajavad. Meie aitame omalt poolt küsida neid küsimusi, millele nad võib-olla pole tulnud: näiteks kuidas oleks kinnistul kõige mugavam paika panna logistika, et uksed avaneksid piisavalt laialt ja õigele poole. Või paneme nad mõtlema tulevikule, sest täna projekteeritav laohoone peaks katma ettevõtte vajadused ka viie või kümne aasta pärast,“ räägib Jaanus Laane. Hoone suurusel ei ole seejuures piire, kuid tavaliselt algab hallide pindala 200 m2.

Kui on näha, et ettevõte areneb kiirelt ning vajab võib-olla juba mõne aasta pärast rohkemat pinda, on otstarbekas ehitada hall võimalusega seda hiljem pikendada. Ja kui juhtub vastupidi ehk ettevõttel hoopiski kaob vajadus hoone järele, saab selle lihtsa vaevaga maha võtta, edasi müüa ja mujale püstitada.

Aktiivselt viljaäris, taimekaitse ja seemnevilja turul tegutsev Baltic Agro AS vajas lahendust puistekauba hoiustamiseks. „Suurenevate teraviljasaakide tõttu oli vaja leida lahendus ladustamise mahu suurendamiseks. Valisime koostööpartneriks FinEST-Hallid, kuna neil oli varasem kogemus puistelao lahenduse osas ja eelkõige suutlikkus paigaldada suur, 4000ruutmeetrine hall vähem kui kolme kuuga,“ meenutab Baltic Agro ASi laojuhataja Tanel Põder.

Ta lisab, et PVC-hall on alternatiivne lahendus, kui on oluliseks kiirus ja lihtsus. Lisaks peab Põder plussiks just sedasama mobiilsust ehk et kaarhall on monteeritav ning seda saab vajadusel ümber paigutada. 

Hall kaitseb kaupa päikese, tuule ja sademete eest

AS Reiden on tellinud FinEst Balticult valmistoodangu ladustamiseks kolm erineva suurusega PVC-halli: Pärnusse suurusega 40 x 60 ja 18 x 37 ja Kadrinasse 25 x 60 meetrit. „Esimese halli ehituseks võtsime mitmeid pakkumisi ning FinEst Hallid Balticu pakkumine oli kõige soodsam. Lisaks käis nende esindaja kohal, tutvus oludega ja andis omapoolseid soovitusi,“ meenutab ASi Reiden juhataja Arvo Suppi. „Järgmiste hallide tellimiseks oli juba eelnev kogemus, et tööde teostamine on kiire ja korrektne. Suhtlemine meeldiv ja asjalik.“

Suppi sõnul lahendavad hallid probleemi valmistoodangu ladustamisega: varem seisid alused õues, talviti oli kaup lume all, jäätunud ja tuul tihtipeale kile lahti kangutanud ning suviti päästavad hallid kauba aktiivse päiksekiirguse eest. Samuti on nüüd kaup ladustatud turvaliselt suletud ruumis.

Halli nii-öelda põranda rajab klient enamasti hoonele ise, kuid seda võib tellida ka hallivalmistajalt. Metallkonstruktsioonidel püsivat halli saab ehitada igasugusele tugevamale pinnale, kuhu tõstukiga võib sõita. FinEst-Hall Balticul on valmidus pakkuda laohoonetele ka sisustust.

FinEst-Hall Balticu toodangust 40% eksporditakse Skandinaavia kaudu. 60% toodetakse koduturule, aidates kohalikel ettevõtetel oma äri parandada. Lähiajal on ka FinEst-Hall Balticul plaanis oma tootmispinda seniselt 2000 ruutmeetrilt 3000 ruutmeetri võrra suurendada. Lisaks on kavas avada metallitootmise lähedal PVC-materjali tehas, et olla oma klientidele veelgi paindlikum partner. 

Loe lähemalt PVC-hallide kohta siit.

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785