20 märts 2018

Uus lukusüsteem tagab turvalisuse mugavuselt lõivu maksmata

Foto: ASSA ABLOY

Viimase aastakümne jooksul on populaarseks saanud ühel võtmel baseeruvad lukusüsteemid, kus üks võti avab mugavalt mitmekorruselise ärihoone kõik uksed. Lukutootja ASSA ABLOY pakub erinevaid mugavaid, kuid samal ajal turvalisi lukustuslahendusi. Lähemalt räägivad ASSA ABLOY Baltic ASi projektijuht Tõnis Kaljund ja müügijuht Andres Lehesalu.

Foto: ASSA ABLOY

Abloy on välja töötanud CLIQ-süsteemi, mis on suur samm turvalisuse poole just ärihoonete ning suurte tööstus- ja laohoonete puhul, sest kui ainult mehaanilist võtit kasutades ei jää uksest liikujast maha ühtki märki, siis innovaatiline elektromehaaniline lukk salvestab kogu ukse kasutamise ajaloo vastavalt inimestele välja antud isiklikele võtmetele. Süsteem kontrollib automaatselt, kas ukselukku sisestatud võtmel on luba ust avada ja salvestab ka ukse lubamatu avamiskatse. Kogu andmeside on loomulikult krüpteeritud. Seega pole Abloy CLIQi lukustussüsteemi kasutades vaja omada eraldi elektroonilist läbipääsusüsteemi ja eraldi mehaanilist lukustust, vaid need on ühendatud osavalt üheks süsteemiks. Abloy CLIQi lukusüdamikku on lihtne paigaldada, sest see ei vaja elektritoidet ega kaablite vedamist – töötab ka siis, kui hoonest peaks kas õnnetuse või pahatahtlikkuse tagajärjel kaduma elektrivool. Olemasolevat lukusüsteemi on väga lihtne ja mugav uuendada

Abloy CLIQi süsteemiga, kuna välja vahetamist vajab ainult lukusüdamik. Ka uute võtmete õiguste määramine, äravõtmine või näiteks mõnele võtmele ajutise sissepääsuloa andmine ehk kodeerimine käib väga mugavalt otse lukusüdamiku kaudu tänu mehaanilisele peavõtmele või veebipõhisele haldusprogrammile kaugjuhitavalt. Seega ei ole juurdepääsuõiguste uuendamine seotud aja ja kohaga ning administraator ja võtme kasutaja ei pea olema samas füüsilises asukohas. Ajutised õigused võivad olla vajalikud näiteks kullerile või transporttöölistele, kellele on ette nähtud laoruumi sisenemine vaid teatud ajavahemikus.

Nii mehaanilist kui ka elektroonilist tuvastamist võimaldavad CLIQ-lukud on kasutavad nii kabinettide ustel, kappidel, konteineritel kui ka tabalukkudes. Tugev, ilmastikukindel tabalukk koos CLIQ-tehnoloogiaga sobib oma funktsionaalsuses ka karmimatesse ilmastikutingimustesse. Tihenditega varustatud luku sangad ja hermeetiline kork annavad suurepärase kaitse lukule välistegurite eest. Samuti on võimalik kasutada CLIQ-süsteemi ka nii, et osale ustele on paigaldatud ainult mehaanilised ja teistele elektromehaanilised lukud.

Lukusüsteem, mille turvalisuse tase aastatega ei vähene

Kuigi patenditud elektromehaanilise CLIQ-süsteemi soetamiskulud on tavalisest nn peavõtme-süsteemist mõnevõrra kallimad, tasub lahendus end ära seoses turvalisuse ja vähenevate halduskuludega. Kui kõiki laohooneid, kabinette või konteinereid avav võti peaks kaduma, on ettevõte peavõtme-süsteemi puhul sunnitud turvalisuse huvides välja vahetama kõik lukud ning tegema kõigile kasutajatele uued võtmed. Kodeeritava võtme puhul tuleb aga lihtsalt võtme kaotuse puhul annulleerida omaniku senised õigused ning anda talle uus võti uute õigustega. Kusjuures võtme leidmisel saab selle taas kasutusele võtta.

CLIQ-i eelis elektroonilise kiibi või kaardiga läbipääsusüsteemide ees on sõltumatus elektrisüsteemist. Esiteks saab tehnoloogiat paigaldada ilma juhtmeid vedamata nii metall- või klaasustele kui ka isegi elektrivooluta laohoonetele. Teiseks ei juhtu midagi, kui elekter peaks kaduma, ning kolmandaks on kodeeritavat võtit võimatu jäljendada.

Enamiku äri- ja tööstuslike hoonete võtmesüsteemide turvalisus langeb aastate jooksul, sest paratamatult kaob nii võtmeid kui ka vahetatakse lukke. CLIQi puhul seda muret pole, sest turvalisuse tase on samasugune aastakümneteks. Näiteks on Abloy CLIQ juba kasutusel nii Euroopa kriitilise infrastruktuuri kaitses (elektrijaamad, lennujaamad, telekommunikatsioon jne) kui ka väiksemates eraettevõtetes.

Elektroonilise võtmekapiga ununeb võtmete kadumise mure

Teine põnev uue ajastu toode on büroodele ning tootmis- ja tööstushoonetele loodud elektrooniline võtmekapp Traka, mis vähendab võtmete kaotamise protsendi sisuliselt nullini. Tegemist on kasutajale mugava, kuluefektiivse ning praktilise süsteemiga, mis haldab ja jälgib iga võtme või võtmekomplekti kasutamist: iga võti või võtmekomplekt on tugevas ja kompaktses terasest korpusega kapis lukustatud eraldi ning kasutajad saavad kapi avada vaid temale määratud kindla PIN-koodiga. Kapi avamiseks saab kasutada ka kiipi ja/või sõrmejäljelugejat.

Kapiukse avanedes näitab roheline LED-valgustus võtme kohal kasutajale temale võimaldatud ligipääsuga võtmeid ning punane valgustus tähistab võtmeid, millele kapiavajal ligipääs puudub. Kollane tuli tähistab tagastamise kohta. Võtmed on kapi seina külge kinnitatud spetsiaalse turvarõngaga. Administraatoril on võimalus võtta igal ajahetkel väljavõtte kapi ja võtmete kasutamise andmete kohta.

Selline kapisüsteem võimaldab ettevõttel vähendada turvameeste, haldusinimeste ja administraatorite arvu, kes seni on pidanud andma käsitsi võtmeid inimestele kätte ning kirjutama üles, kelle käes on milline võti. Lisaks võtmekappidele on Traka’l olemas ka samal põhimõttel töötavad turvakapid, mida näiteks saab kasutada relvakapina või muude töövahendite hoiustamiseks. Traka turvakapp tõstab inimestes vastutustunnet käia firma varaga oluliselt hoolikamalt ümber.

Traka võtmekapp  Foto: ASSA ABLOY

15 minutiga paigaldatav juhtmevaba läbipääsukontroll

Sageli tekib ettevõtetel vajadus läbipääsusüsteemide järele alles hiljem, kui juba hoone on valmis. Võtmetega uste avamine ja sulgemine on tülikas, kuid ka tavapäraste läbipääsusüsteemide paigaldamine on keerukas, sest peale juhtmete vedamise ning ustele täiendavate seadmete lisamise tähendab see ka investeeringuid uude arvutiprogrammi, kus peab kaarte või kiipe seadistama ja haldama.

Uudne lahendus on lihtne ja modernne juhtmevaba läbipääsukontroll SMARTair, mis kasutab kontaktivaba RFID-tehnoloogiat ning on integreeritud lukukatetesse. Kaardisüsteem sobib kõikjale alates büroohoonetest, polikliinikutest, hooldekodudest ja eramajadest kuni tootmishoonete, kaubanduspindade, õppasutuste, hotellide ja motellideni.

SMARTairi süsteemi paigaldus võtab aega vähem kui 15 minutit, seda saab paigaldada nii uutele kui ka olemasolevatele sise- ja välisustele. Valikus on erinevad pinnaviimistlused ja lingid ning süsteem ei vaja kaartide lisamiseks ega kustutamiseks arvuteid ja keerukaid programme. Kõike juhitakse majasiseselt põhikaardi abil. SMARTairi lukulahendus ei vaja elektri- ega internetivõrku.

Hoone haldajatele on lihtne ja mugav kaduma läinud võtmekaarti kustutada ja uuega asendada. See on tunduvalt odavam kui välja vahetada mehaanilisi võtmeid ja südamikke. Sobib kasutamiseks hästi näiteks perearstikeskustes, büroohoonetes, kaupluste laoruumides, haridusasutustes jm, kus on vajadus mugava, lihtsa ja kiire ukse avamise ning lukustamise järele.

Digitaalne võtmevaba turvalukk Yale Doorman  Foto: ASSA ABLOY

Võtmevaba turvalukk väikefirmadele või koju

Väikestele kontoritele, väljaüüritavatele korteritele, võõrastemajadele või eramajadele on välja töötatud unikaalne digitaalne võtmevaba turvalukk Yale Doorman, mis on väga suure populaarsuse saavutanud just Skandinaavias. Norras müüakse selliseid turvalukke muide 60 000 aastas.

Sarnaselt eelmistele turvalukkudele on tegemist patarei toitel oleva lukuga, mida saab avada kiipkaardi ja/või koodiga. Konkskeelega turvalukuraami on väga lihtne programmeerida – seda saab panna automaatselt sulguma, blokeerida kasutajakoode, lisada uusi kiipkaarte ja anda 24 h koode näiteks koristaja või ehitusmehe tuleku ajaks.

Lukk sobib ka tuletõkkeustele, on varustatud häiresignalisatsiooniga ning annab piisavalt ette teada, kui luku patareid peaksid hakkama tühjenema. Lisaseadmena on võimalik ka tellida pult, millega saab ust avada ka eemalt.

ASSA ABLOY

ASSA ABLOY on kasvanud maailma juhtivaks lukustuslahenduste loojaks, kus töötab 44 000 inimest. Ettevõttele kuulub 15% maailma lukkude tootmise turust ning liidripositsioonil ollakse Euroopas, Põhja-Ameerikas ja Austraalias. Kiirelt kasvavas elektromehaaniliste turvatoodete sektoris on grupp omandanud juhtpositsiooni läbipääsukontrolli, identifitseerimistehnoloogia, automaatuste ning hotellide ukse- ja lukusüsteemide valdkondades. ASSA ABLOY esindab kaubamärke ASSA, ABLOY, eff eff, Entrematic, Guli, HES, HID, IKON, JPM, Medeco, Mul-T-Lock, Nemef, Ruko, Stremler, Tesa, TimeLox, VingCard Elsafe, Yale, Protecta, Amonn, Graft, Firsafe, Sherwin Williams, Scandi Supply. Eestis tegutseb ASSA ABLOY 1994. aastast.

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785