• 03.02.16, 09:47
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kas ja millal on mõistlik kodu ehitamisse kaasata panga abi?

Kui kodu ehitamiseks on vaja võtta laenu, siis parim lahendus on eluasemelaen, mis on kõige pikema maksegraafikuga laen ning soodsaim võimalus oma koduehitust finantseerida. Millised on ehituseks saadava laenu tingimused ning kuidas on seda kõige mõistlikum taotleda, selgitavad AS Citadele banka Eesti filiaali väikeste ja keskmiste ettevõtete osakonna juhataja Sirle Truuts ja ärikliendi haldur Anoly Gilden.
Kas ja millal on mõistlik kodu ehitamisse kaasata panga abi?
Eluasemelaenu eelised:
Laenusumma alates 5000 eurost
Laenu tähtaeg kuni 30 aastat
Võimalus taotleda põhiosa maksepuhkust
Individuaalne ujuv intressimäär
Ehituslaenude kliendid jaotuvad üldjoontes kaheks. Esmalt maatükki omavad kliendid, kes soovivad finantsabi kohe ehitustööde alguses, sõlmides pangaga ehituslaenu lepingu. Teise gruppi kuuluvatel klientidel on osa ehitist juba valmis ja alles seejärel alustatakse läbirääkimisi pangaga.
Millal ja kuidas klient panka kaasab, sõltub nii kliendi riskivalmidusest kui ka omafinantseeringu olemasolust. Tuleb vaid arvestada, et kui pank kaasata finantseerimisse pärast ehituse algust, võivad ilmneda laenutingimused, millega klient ei olnud arvestanud – näiteks laenu väljamakse osade kaupa pärast omafinantseeringu teostamist. Samuti ei pruugi pakuvata pangalaenu summa olla piisavalt suur kogu ehituse lõpuleviimiseks. Pank lähtub iga laenuotsuse tegemisel vastutustundliku laenamise põhimõtetest ning hindab kliendi suutlikkust laenu teenindada.
Laenu suurus sõltubki eelkõige omafinantseeringu suurusest ning mis etapis kaasatakse pank. Eraisiku laenu puhul on minimaalne laenusumma 5000 eurot. Maksimaalse laenusumma määravadüldjuhul sissetulekud ning tagatisvara väärtus, kuid finantseeritud projektidest lähtuvalt keskmiseks laenusummaks osutunud kuni 100 000 eurot. Ehituslaenu puhul on maksimaalne laenusumma 65% tagatisvara tulevikuväärtusest ning peale objekti valmimist ja kasutusloa saamist on võimalik kliendil taotleda omafinantseeringu refinantseerimist pangalaenuga selliselt, et maksimaalne laenusumma suurus jääb kuni 80% ja koos lisatagatise või Kredex Sihtasutuse käendusega kuni 90% tagatisvara turuväärtusest. Laenusummat võimaldab suurendada Kredex Sihtasutus käenduse lisamisega või lisatagatisega.
Uue kodu ehituseks nõutavad tingimused
Koduehituseks laenu taotlev klient peab pangale esitama laenutaotluse, dokumendi koopia, tagatisvara eksperthinnangu koos tulevikuväärtusega, kuue kuu konto väljavõtte ja lisaks eelneva aasta TSD koondandmed, informatsiooni omanikujärelvalve ning ehitustööde teostaja kohta, maja ehitustööde kalkulatsiooni ning kirjelduse kogu ehitusprojektis ja võimalusel oma elulookirjelduse.
Enamik kodulaene võetakse maksimaalse perioodiks ehk 30 aastaks. Kuna kliendid on teadlikud ennetähtaegse tagastamise tingimustest, aitab see laenumakseid vähendada. Eesmärk on, et laenusaaja ei hindaks üle oma maksevõimet ja seoses sellega teeb pank sageli ettepaneku pikemaks tähtajaks.
Kliendid ei ole alati realistlikud oma maksevõime hindamisel ning sellistel juhtudel aitab konsultant leida kliendile sobiva lahenduse. Oma kodu rajamisel kiputakse kulutama majaehituseks turuväärtusest rohkem ning selle apsu vältimiseks ongi oluline tellida kohe alguses hindamisakt koos tulevikuväärtusega, kust omanik saab üle vaadata ehituskalkulatsiooni ja hinnata reaalselt tehtavaid kulusid.
 
 
 
 
 Oma kodu rajamisel kiputakse kulutama majaehituseks turuväärtusest rohkem ning selle apsu vältimiseks ongi oluline tellida kohe alguses hindamisakt koos tulevikuväärtusega.
Lisalaen aitab soetada tehnikat ja luua haljastust
Sageli juhtub siiski, et kliendid ei ole arvestanud asjaoluga, et ehitusperioodil võivad materjalide hinnad kallineda ja tekkida ootamatuid kulutusi. Seda juhtub eelkõige olukordades, kus ehituse käigus otsustatakse projekti muuta, pole kaasatud ehitusjärelvalvet või ehitusfirmaga ei ole täpselt kokku lepitud kalkulatsioonis ja ehitusetappides. Tihti taotletakse lisalaenu pärast ehitusperioodi lõppu tehnika ning mööbli soetamiseks või haljastustöödeks. Kui laenu otstarve vastab ehituslaenu tingimustele ning tagatisvara ning sissetulekud on piisavad, tehakse üldjuhul neile projektidele positiivne otsus.
Eluasemelaen on tänasel turul soodsaim võimalus oma kodu ehitamiseks. Kindlast on väga oluline ka see, et eluasemelaenu puhul maksab riik panga tasutud intressi pealt tulumaksutagastust.
Citadele Pank
Baltikumi ühe suurema finantsinstitutsiooni Citadele banka Eesti filiaali alustas tegevust 2010. aastal. Citadele omanikuks on investorid, keda esindab USA äriühing Ripplewood Advisors LLC, mille asutaja ja tegevjuht on Timothy Collins. Citadele Panga aktsiakapitalist enam kui 75 % kuulub Ripplewood Advisors LLC-le ning ligi 25% Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipangale (EBRD). Citadele Pank teeb eluasemelaenude väljastamisel koostööd Sihtasutusega KredEx ning lisaks on panga partnerid paljud kindlustusseltsid ja kinnisvarabürood. Lisaks aktsepteerib Citadele pank ka ettevõtjate dividenditulu regulaarse sissetulekuna, pakkudes nii väikefirmade omanikele võimalust soodsate tingimustega eluasemelaenu saamiseks.
www.citadele.ee

Seotud lood

Erilehed
  • 26.05.16, 11:15
Kuidas teha maja targaks?
Targa maja lahendus ei pea olema kulukas ja keeruline. A-Kaabel on toonud turule koduautomaatikasüsteemi, millega saab iga kodu kiirelt nutikaks. Et süsteem mõjuks osana sisekujunduslikust tervikust, tuleks sellele mõelda juba varakult, räägib ettevõtte tegevjuht Ants Rehe.
Erilehed
  • 28.04.16, 17:00
Kuidas pikendada katuse eluiga?
Teraskatuse ehitamisel ei ole mõistlik minna soodsama vastupanu teed, sest kvaliteetsete lahendustega saab katuse eluiga oluliselt pikendada. Mis suunas on areng toimunud, räägib Ruukki Products ASi katusetoodete müügijuht Kristjan Õsso.
Erilehed
  • 18.02.16, 09:47
Millised on elementmajade võimalused?
Tänapäevased moodulmajad on väga suurte võimalustega nii arhitektuuri osas kui ka tulevaste elanike soovide ja vajadustega arvestamisel. Energiatõhuste, keskkonnasõbralike ja kiirelt valmivate elementmajade populaarsus tõuseb Eestis iga aastaga, kinnitab Omatalo Eesti asutaja ja juht Raju Söödor.
Erilehed
  • 05.07.16, 11:45
Kuidas Aertecnica kesktolmuimejaga kodu koristades hoida pere tervist?
Eluruumide koristamine moodsate lahenduste abil vähendab oluliselt ajakulu ja aitab kaasa ka paremale tervisele, puhastades ühtlasi efektiivselt õhku. Mida kujutab endast kesktolmuimeja süsteem ning kuidas see on kasulik, selgitab Beam Baltic OÜ tootejuht Taavi Tuur.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.12.24, 14:02
Ajaloolise maja seestpoolt soojustamiseks on lahendused olemas
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele