(Sisuturundus)Kuidas valida projekteerijat?

Mis on sisuturundus? >

Hea arhitekt ei paku kliendile ainult soovitud projekti, vaid ka hoone projekteerimiseks vajalikku lisainformatsiooni, mõistlikke lahendusi ja koostööd usaldusväärsete partneritega.

Maja projekteerimine saab reeglina alguse kliendi antud lähteülesandest, mis kirjeldab olemasolevat olukorda ning soovitud tulemust. Projekteerimisbüroo Aarius Projekt OÜ müügijuht Viktor Kokk nendib, et klient võiks arhitekti või arhitektuuribüroo esindajaga kohtumiseks pisut ette valmistuda ning osata vastata võimalikele täiendavatele küsimustele, mis puudutavad nii objektiivseid tingimusi nagu krundi võimalused ja piirangud kui ka subjektiivseid asjaolusid ehk oma soove ja alternatiive. Samuti ei tohiks olla tagasihoidlik omapoolsete küsimuste või ettepanekutega.

Lisaks on asjadest selge pildi saamiseks vajalikud ka kõik teemat puudutavad dokumendid. Uuseramu projekteerimist alustades tuleb kontrollida detailplaneeringu olemasolu, mis võimaldab omakorda küsida kohalikust omavalitsusest projekteerimistingimusi. Sageli ei väljasta aga omavalitsused tingimusi, viidates seaduses jäetud võimalusele projekteerida hooneid ainult detailplaneeringu alusel. Sellisel juhul on oluline valida kogenud arhitekt, kes suudab koostada kvaliteetse projekti ilma projekteerimistingimusteta.

„Uuseramule ehitusloa saamiseks piisab tavaliselt ehitusprojektist eelprojekti staadiumis. Ehitustöödeks on vajalik aga oluliselt suurem projekti detailsus ning teema põhjalikum käsitlus, muuhulgas ka kandekonstruktsioonide lahendus,“ räägib Kokk, lisades, et tihti tellitakse ja antakse ehitajale tööks ette põhiprojekti staadiumis ehitusprojekt, mille detailsus on kogenud ehitajale piisav. „Samas peaks klientidele siiski südamele panema, et kolmas, tööprojekti staadium, on ehitamiseks kõige olulisem, sest selles kajastatakse projekti väga detailselt ja ehitajal on selle abil lihtne ehitada. Suuremate ja keerukamate objektide korral peavad ehitusfirmad tööprojekti elementaarseks.“

Energiasäästule pannakse rõhku, nutika maja lahendustele veel mitte nii palju

Projekteerimise käigus vajavad lahendamist ka kütte-, gaasi-, ventilatsiooni-, vee-, kanalisatsiooni- ja elektrisüsteemid. Et ülesanne täita vastavuses kehtivatele normidele, tuleb vajalikest asutustes taotleda tehnilised tingimused. Üldjuhul korraldab selle arhitektuuribüroo kliendi eest. Et klient saaks kaunima ja harmoonilise lõpptulemuse, pakub kogenud büroo ka sisekujundus- ja haljastusprojekte ning aitab kasutusloa taotlemisega.

Tehnosüsteemide esialgse valiku teeb klient tavaliselt lähtuvalt oma kogemusest või saadud soovituste alusel, samas kuulatakse ka arhitekti või inseneri ettepanekuid. Koostöö toimub projektijuhtimise põhimõttel, toimuvad kaasatud spetsialistide töökoosolekud tegevuse koordineerimiseks, samuti suheldakse pidevalt kliendiga.

„Eelkõige soovitakse praktilise ruumikasutusega ja energiasäästlikku maja. Üldjuhul on kliendid teadlikud ning panevad rõhku soojustusele ja efektiivsele küttele,“ tõdeb 2007. aastal loodud projekteerimisbüroo Aarius Projekti müügijuht. „Heaks väljakutseks arhitektidele on kindlasti ka uue põlvkonna nutikad majad. Perfektsete nutikate majade loomiseks peab koostöö erialaspetsialistide vahel muutuma veel tihedamaks.“

Kuigi tema hinnangu hetkel tellijate poolt suurt tungi nutikate lahenduste suunas näha pole, soovivad viimasel ajal mitmed tootjad läbi koostöö arhitektuuribüroodega vastavad lahendused klientidele kättesaadavamaks teha.

Soovitud lõpptulemus sünnib läbi põhjalike arutelude

Et jõuda soovitud lahenduseni võimalikult kiirelt ja valutult, eeldab tellija poolt eelnevalt kodutööd ning arusaamist, mida täpset tahetakse. Väga olulised on pidevad arutelud arhitektiga, sest selle käigus saab klient kasulikke soovitusi ühe või teise probleemi lahenduseks ning arhitekt paremini aru kliendi tegelikest soovidest.

„Üldlevinum takistus seoses projekteerumisega on see, et esialgsed soovid lähevad vastuollu normatiivaktidega. Samas pärast selgitusi on enamik kliente valmis muudatusteks,“ toob Kokk näite.

Täismahus teenuse, mis sisaldab eel-, põhi-, töö-, eriosade projekte, sisekujundus-, haljastusprojekte ja kasutusluba, võib hind olla ehitustöö maksumusest umbes 5% protsenti, kuid sõltuvalt objekti mahust, keerukusest, ajakulust ka vähem või rohkem.

Et jõuda soovitud lahenduseni võimalikult kiirelt ja valutult, eeldab tellija poolt eelnevalt kodutööd ning arusaamist, mida täpset tahetakse.
Viktor Kokk
Aarius Projekt OÜ müügijuht

Aarius Projekt on 9-aastase kogemusega projekteerimisbüroo, mis teostab projekte eramutele, paarismajadele, ridaelamutele, korterelamutele ja ärihoonetele. Töövõttu kuuluvad nii hoonete arhitektuursed ja konstruktiivsed osad, kui ka eriosad (vesi-kanalisatsioon, küte-ventilatsioon, elekter-side), samuti haljastus ja sisekujundus. Koostame ka teedeehitusprojekte (parklad, tänavad, kergliiklusteed) koos dendroloogia ja uushaljastusega.

Ettevõtte eesmärgiks on areneda aastaks 2020 Eesti üheks efektiivsemaks projekteerimisbürooks.

aarius.ee

Galerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Osale arutelus Saada sõbrale Prindi

Osale arutelus

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Seotud lood

Kuva rohkem

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed