Eesti ehitusavalikkust on tabanud valus kaotus. 5. novembril lahkus meie keskelt oma töömeheelu Eesti ehitusmaterjalitööstusele pühendanud Enno Rebane.

- Enno Rebase elutöö jääb püsima ehitusmaterjalitootjate liidu ja betooniühingu edukas tegevuses.
- Foto: Erik Riikoja
Enno Rebase elutööks oli Eesti ehitusmaterjalitööstuse organiseerumine ja areng, olles pikaajaline Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevjuht (1997-2022). Tema otsesel osalusel ja juhtimisel on ehitusmaterjalitööstus kasvanud taasiseseisvunud Eestis edukaks ja konkurentsivõimeliseks tööstusalaks, mis rakendab enda toodetes kõige uuemaid rahvusvahelisi teadmisi ning suudab konkurentsi pakkuda nii kodumaisel kui välisturgudel.
Võib kindlalt öelda, et ehitusmaterjalitootjate liidu ja betooniühingu edukas tegevus on väga suures osas Enno Rebase elutöö tulemus.
Enno Rebane on sündinud 9. detsembril 1964. Ta on lõpetanud Kolga-Jaani 8-klassilise Kooli (praegu Kolga-Jaani Kool) 1980., Viljandi 5. Keskkooli (praegu Viljandi Paalalinna Kool) 1983, Tallinna Tehnikaülikooli ehitusinseneri diplomiga 1990 ja Eesti Diplomaatide Kooli 1992.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ehitusmaterjalide tööstuse valdkonna eestvedaja ja tunnustatud eksperdi, arvamusliidrina, võttis ta tihti sõna avalikkuses ehitusmaterjale puudutavatel teemadel. Enno Rebane andis väga suure panuse erinevate ehitusmaterjalide Euroopa standardite eesti keelde tõlkimise korraldamisel ja juurutamisel. Ta osales aktiivselt selleks moodustatud tehniliste komiteede töös, olles tehniliseks sekretäriks üheksas tehnilises komitees. Lisaks organisatoorsele tööle tegi ta ka ise mahukat sisulist tööd erinevate materjalide standarditega. Enno Rebast peetiüheks suuremaks standardimisala eksperdiks Eestis. Tema käest võis alati keerulistele küsimustele vastuseid ja nõuandeid saada.
Enno Rebane osales aktiivselt ehitust ja ehitusmaterjale puudutavas õigusloomes.
Enno Rebane oli pikaajaliselt tegev Eesti betooniala arendamisega, s.h. Betooni ja betoontoodete standardimise tehnilise komitee (1998), Eesti Betooniühingu loomisega (2004). Suur on olnud tema roll Betooniühingu juhendite koostamisel ja kirjastamisel (al 2006), samuti betoonialase emakeelse sõnavara korrastamisel.
Enno Rebane oli algusest peale aktiivselt tegev ehitusvõistlusega„ Aasta betoonehitis” (al 2000) samuti üleriigiliste Betoonipäevade (al 2000) ja Betooni Tehnoloogiapäevade korraldamise juures (al 2006).
Sõbraliku, asjatundliku ja osavõtliku inimesena jääb mälestus temast helgena paljudele inimestele helisema.
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit, Eesti Betooniühing
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Betooniühingu juhatus tunnustas Betooniühingu auliikmena Enno Rebast, pikaaegset Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektorit ja Eesti Betooniühingu alustuge.
I kvartal 2022 oli ehitusmaterjalide tootjatele keeruline kvartal. Kasvasid nii eksport kui koduturu müük ja kuigi rahalises väärtuses oli müügikasv suur, jäi sisuline kasv siiski tagasihoidlikuks.
Eesti Betooniühing ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit kuulutavad välja konkursi „Aasta betoonehitis 2024”. Võistluse eesmärgiks on tõsta betooni kui kodumaise ehitusmaterjali mainet ning kaasa aidata betoonarhitektuuri, betoonitehnoloogia ja betoonehituse arengule.
Eesti Betooniühing andis välja uue juhendi – „BÜ11: Betoontarindite parandamine ja kaitsmine“, mis on esimene eestikeelne põhjalik materjal selles valdkonnas. Juhend kirjeldab rohke pildimaterjali, skeemide ja tabelite kaasabil kasutatavaid materjale, erinevaid tööprotsesse ja kvaliteedi kontrolli.
Rääkides Eestis valmivate kvaliteetsete uste ja akende tootmisest, ei saa üle ega ümber Haapsalu Uksetehasest. Ent pea 35 aastat järjepidevalt tegutsenud ettevõtte suund oleks võinud olla ka muu, sest esimese tootena valmistati tehases hoopis täispuidust kirst, mis tellimustööna Žiguli 09 katusel Soome sõidutati.