Keskkonnadeklaratsioon ehk EPD aitab kaasa ehitusmaterjalide tootjate ekspordivõime tõstmisele – Rootsis on EPDd juba aastaid kohustuslikud, aga ka Norras ja Soomes tugevalt soovituslikud ning paari aasta pärast muutuvad need ka Eesti kohustuslikuks. Nende kasutamise kogemust jagab TMB Elemendi juht Jaanus Mumm.
- Jaanus Mumm kinnitas, et EPD keskkonnadeklaratsioon aitab kaasa mõtteviisi muutusele ja ekspordivõime tõstmisele. Foto: TMB Element.
Kolm aastat tagasi oli TMB Element OÜ esimene Eesti betoonelementide tootja, kes laskis oma toodete rohelisuse sertifitseerida. “See otsus – taotleda keskkonnadeklaratsiooni – eeldas meiepoolset põhjalikku analüüsi meie tehnoloogilisele efektiivsusele, selle ümber häälestamist,” märkis Jaanus Mumm, kui vaatas tagasi kolme aasta tagusele ajale. “Kui tahad midagi saavutada, pead muutma selle mõõdetavaks,” rõhutas ta.
Seotud lood
27. oktoobril Ehitusuudistes avaldatud artiklis "Betoon on suur süsinikuladu" toodi välja, et betoon seob oma eluea jooksul peaaegu kogu CO2, mis on eraldunud tsemendi tootmisel. Tekib küsimus, miks hoonete süsinikujälje arvutustes seda arvesse ei võeta. Kas ehitusmaterjalide ja hoonete piirnormide arvutuse pahatahtlik eesmärk on betoonitööstus lihtsalt välja suretada või on olukorrale mõni muu selgitus, analüüsib ehituse süsinikujälje ekspert ja LCA Support juht Anni Oviir.
Betooni karboniseerumisel seotav CO2 on siiani kliimaarvutustest väljas ja see moonutab üldpilti. Levinud väide on olnud kaua, et puit on väga keskkonnasäästlik, betoonikasutus aga ülimalt süsihappegaasi atmosfääri paiskav. Paraku ei ole see tõde, vaid killud erinevatest vaatenurkadest, kinnitavad teadlased.
Paroc tuli välja uue kalkulaatoriga, mille abil saab kiiresti ja lihtsalt arvutada erineva paksusega Paroci soojustustoodete GWP-koguväärtuse.
Ehitusmaterjalide tootja TMB Element näeb läbirääkimiste ja kokkulepete põhjal, et sel aastal Rootsi turg veel ei taastu. Küll aga panustab ettevõte Soomele ja Lätile, ütles TMB nõukogu esimees Vallot Mangus.
Auto parkimine ei pea olema keeruline ja aeganõudev protsess. Entringo pakub sujuvat ja mugavat parkimiskogemust, mis garanteerib kiire läbipääsu parklasse. Entringo on Hansabi välja töötatud piletivaba parkimis- ja läbipääsusüsteem, mis võimaldab kliendil parkimisalale pääseda ilma füüsilisel kujul piletit omamata. Süsteemi on sisse ehitatud numbrituvastus, mis parkimisloaga numbrimärki tuvastades automaatselt tõkkepuu avab. See võimaldab inimesel kiiresti ja takistusteta parkimisalale jõuda. Entringo lahendust saab kasutada ka läbipääsu kontrollimiseks. Seda on võimalik seadistada nii, et alale pääsevad vaid selleks volitatud isikud.