Pühapäeval tähistab 90. juubelit Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud ning teadlane Karl Õiger, kes tänini nõustab kolleege ülikoolis ning osaleb teadustööde avaldamises.
- Vabadussammas laguneb. Tallinna Tehnikaülikooli professor Karl Õiger uurib lähemalt. Foto: LIIS TREIMANN
Hiljuti konsulteeris Õiger raudbetoonist suurelamu välisseina kandevõimete uuringuid ning nõustanud hoonete renoveerimisi. Suvel avaldatud teadusartiklisse andis Karl Õiger oma panuse vanade kortermajade välisseinte tüüpide osas. See on oluline info hoonete renoveerimisel.
Tallinna Tehnikaülikooli professoril Targo Kalamehel on Õigeriga väga eriline side, just Õiger oli Kalamehe doktoritöö juhendaja. "Eestlastel on igati põhjus olla uhke ja rõõmus Karl Õigeri üle – just tema eestvõttel on renoveeritud laulukaart, mis pidulikult neli aastat tagasi avati. Õiger oli ka Tartu laululava kõlaekraani kaaskonstruktor. Kuulsad vesilennukite angaarid Tallinna lennusadamas on samuti legendaarse ehitusteadlase juhtimisel taastatud. Tuletagem meelde, et ekspertiisi tegemiseks tuli tal teha angaaride kuplitel jalutuskäik," ütles Kalamees.
Kel aga soovi teha Karl Õigerile sünnipäevaks kingitus, siis see on väga lihtne: teha annetus Professor Karl Õigeri Stipendiumifondi sihtasutusele, mis on mõeldud ehitusala ning selle õppijate toetamiseks ja edendamiseks (Konto: EE322200221053402243).
Õiger on saanud elu jooksul palju tunnustusi, näiteks sai ta 2018. aastal aunimetuse „Aasta ehitusinsener.“ 2012. aastal sai Õiger Tampere Tehnikaülikooli audoktori tiitli. Ta on saanud ka mitmeid teaduspreemiaid.
Seotud lood
Eesti edumeelseid puitmajatootjaid ühendav Eesti Puitmajaliit andis tänavu seitsmendat korda välja aunimetuse Eesti puitmaja sõber. Tiitel omistati Tallinna Tehnikaülikooli kauaaegsele õppejõule, emeriitprofessor Karl Õigerile. Aunimetuse pälvis Karl Õiger eelkõige pikaajalise panuse eest ehitusvaldkonna insenerihariduse edendamisse.
Eelmisel aastal avatud Lennusadam on noppinud mitmeid auhindu. Sel nädalal lisandus Lennusadmale kaks auhinda – aasta betoonehitis ning aasta turundustegu. Lisaks pälvis vähem kui kuu tagasi meremuuseum ka aasta ehitusprojekti tiitli.
Tallinna tehnikaülikooli ehitusteaduskonna professor Karl Õiger lükkas oma isiklikele kogemustele toetudes ümber müüdi, justkui oleks kivihoone tuleohutuse mõttes kõige ohutum.
Kortermajas valmistatakse soe tarbevesi üldjuhul hoone tehnosõlmes, kust see jaotatakse püstikutorustiku kaudu iga korterini. Tarbevee ringluse tagamiseks asub šahtis ka ringlustorustik ning soojussõlmes on sooja tarbevee ringluspump, mis nõuab energiat nii pumba tööks kui ka jahtunud vee temperatuuri hoidmiseks püstikus. Lisaks on torude õige isoleerimine ja paigaldus püstikušahtis äärmiselt oluline, et vähendada soojuskadusid ja külma vee soojenemist üle lubatud piiri.