Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) alustas hiljaaegu oma linnaku hoonete üksikasjaliku digitaalse ülevaate koostamist, mille käigus kantakse digitaalse kaksiku 3D mudelisse ka kõige pisem hoonete olukorda iseloomustav detail. Kuidas seda tehti ja millist kasu loodetakse, selgitab lähemalt Tallinna Tehnikaülikooli ehitustalituse kinnisvaraosakonnas Priit Prous

- Priit Prous märgib, et suur abi võiks hoonete digitaalsest kaksikust olla edaspidise haldamise ja hooldamise puhul, aga kindlasti ka energiatõhususe parandamisel. Fotod: TalTech
- Foto: Picasa
Praeguseks aasta väldanud projekti lõppkokkuvõtteks on seatud eesmärk, et loodavas BIM-is (Building Information Modeling) ehk ehitise digitaalses mudelis oleks ära märgitud viimanegi valgusti, veekraan või ukselink, alates selle asukohast, lõpetades margi, tootja, paigaldamise aja ja muu taolisega.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2022. aasta alguses käivitus Võru linna, FinEst Targa Linna tippkeskuse, TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi ning tarkvarateaduse instituudi koostöös pilootprojekt RESTO digitaalse tööriista loomiseks kohalikele omavalitsustele piirkondlike hoonete renoveerimisstrateegiate koostamiseks.
Nordecon osales Tehnopoli tehisintellekti arendamise töötoas ja sai toetust 35 000 eurot, mille abil plaanib täiustada andmepõhist juhtimist ehitusplatsil ja tõsta ettevõtte efektiivsust.
Betooni 3D-printimise tehnoloogia on veel nii uus, et arendada tuleb nii segusid kui ka masinaid. Tallinna Tehnikakõrgkool koos betooni 3D-printimise juhtgrupiga on viimastel aastatel arendusprojekti raames uurinud tsemendi asendusmaterjalide kasutusvõimalusi 3D-printsegudes, aga ka tehnoloogia täiustamist ning tarkvaraarendusi printeri juhtimiseks. Kogemusi jagavad juhtgruppi kuuluvad Andrus Liblik ja Gustav Gerretz (OÜst Haragrupp) ning Ehitusinstituudi direktor Aivars Alt.
Kui räägitakse ärikinnisvarast, pööratakse enamasti tähelepanu selle asukohale, suurusele ja siselahendusele. Katuse peale mõeldakse sageli alles viimases järgus. Ent katus ei ole pelgalt funktsionaalne element, mis kaitseb vihma ja tuult eest. Tänapäevane katus on osa hoone toimivusest, energiatõhususest ja visuaalsest kuvandist. Kuidas teha katuse puhul tark otsus? Miks on oluline lähtuda kvaliteedist, mitte ainult hinnast? Ja mis rolli mängib katus ettevõtte jätkusuutlikkuses?