Autor: Urve Vilk • 20. märts 2023

Betooni 3D-printimine on uus, aga jõuliselt arenev tehnoloogia

Betooni 3D-printimise tehnoloogia on veel nii uus, et arendada tuleb nii segusid kui ka masinaid. Tallinna Tehnikakõrgkool koos betooni 3D-printimise juhtgrupiga on viimastel aastatel arendusprojekti raames uurinud tsemendi asendusmaterjalide kasutusvõimalusi 3D-printsegudes, aga ka tehnoloogia täiustamist ning tarkvaraarendusi printeri juhtimiseks. Kogemusi jagavad juhtgruppi kuuluvad Andrus Liblik ja Gustav Gerretz (OÜst Haragrupp) ning Ehitusinstituudi direktor Aivars Alt.
Tallinna Tehnikakõrgkooli juures tegutseva 3d-printimise juhtgrupi liikmed leiavad, et betooni printimiseks on maailmas toimuvaid arenguid arvestades sobiv aeg ja teemaga tegeletakse kõikjal väga aktiivselt.
Foto: Johan-Paul Hion

Betooni 3D-printimisega alustati Andrus Libliku sõnul Eestis 2017. aastal, mil võeti kasutusele esimene betooniprinter. “Oleme toimetanud sellest ajast vahelduva eduga ja maailma kogemusi arvestades. Meie tempo ja arenguvõimekus on piiratud, aga arvestades praeguseid Euroopa kogemusi, oleme kõigest vajalikust informeeritud ja tuleb lihtsalt tööd teha,” kommenteerib Liblik hetkeolukorda.

Ehitusuudised.ee toetajad:
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785