27. juuni 2019

Tellingute korrasolekut ei kontrollita ligi pooltel ehitusplatsidel

Tööinspektsiooni seekordse sihtkontrolli eesmärk oli ennetada ehitajatega juhtuvaid tööõnnetusi, mille peamiseks põhjuseks on kukkumist takistavate vahendite puudumine või nende ebaõige kasutamine. Selgus, et tööohutus on tagatud vähem kui veerandil kontrollitud ehitusplatsidest.
Autor: Pixabay

Käesoleva aasta kaheksandal töönädalal kontrollis Tööinspektsioon ehitusplatsidel töökohtade ja liikumisteede ohutust, tellingute, maalripukkide, redelite ja ehitustõstukite ohutut kasutamist, ohtlike kemikaalide ohumärgistust, töötajate teadlikkust ohtlike kemikaalide kasutamisest ning isikukaitsevahendite kasutamist.

Sihtkontrolli käigus külastati suurt osa Eestist (v.a Hiiu, Järva ja Jõgeva maakond) ning inspekteeriti kokku 69 ehitusplatsi. Harjumaal kontrolliti 14, Tartumaal 13, Pärnu- ja Saaremaal 11, Lääne-Virumaal 4, Lääne-, Valga-, Viljandi-, ja Ida-Virumaal 3, Raplamaal 2, Põlvaja Võrumaal 1 ehitusplatsi. Kontrolli toimumise ajast ehitusettevõtjatele ette ei teatatud.

Sihtkontrolli käigus avastati 158 rikkumist.

Ehitustõstukitel rikutakse tihti ohutusnõudeid

Kontrolliti ehitusobjektide liikumisteid, ohualade piiramist ja ohumärgistust, tellingute, maalripukkide, redelite ja ehitustõstukite korrasolekut ning kasutamist. Töökoha ohualad olid enamjaolt nõuetekohaselt eraldatud või piiratud. Probleeme liikumisteede korrasolekuga esines kümnel objektil – treppidel ja lahtistel avadel puudusid kaitsepiirded, teel vedelesid ajutised juhtmed ja kaablid.

Liikumisteedele jäänud toitekaablid ei olnud kaitstud mehaanilise vigastuse eest. Kui toitekaabli või ajutiste elektrijuhtmete viimine üle liikumisteede on möödapääsmatu, tuleb need katta. Üldjuhul on siiski võimalik vedada ajutisi juhtmeid ja kaableid kas seina äärt mööda põrandalt või ülevalt lae alt.

Kõrgustes töötamisel kasutatakse tavaliselt kas tellinguid, maalripukke, ehitustõstukeid või redeleid. Maalripukid olid töökorras, tellingute korrasoleku kontrolli enne kasutuselevõtmist ei olnud tehtud 30 objektil. Tellingute montaaž peab toimuma kasutusjuhendi kohaselt ja monteeritud tellingute vastuvõtt tuleb dokumenteerida. Sihtkontrolli käigus vaadati üle tellingute ankurdus, tööplatvormid, kaitsepiirded, läbikäigud ja trepid. Paraku puudusid objektil tihti nii tellingute kasutusjuhend kui ka paigalduse õigsust kinnitav dokument.

Ehitustõstukitel töötamisel rikutakse tihti ohutusnõudeid. Näiteks käärtõstukiga JLG 1930ES töötamisel peab töötaja kasutama oludele sobiva kinnitussüsteemiga ohutusvööd või turvarakmeid, selle reegli vastu eksiti kolmel objektil.

Einestamine ohtlike kemikaalide läheduses

Ehitusobjektidel kasutatakse erinevaid kemikaale, seetõttu kontrolliti objektidel ka kemikaalide pakendite märgistusi. Kemikaali pakendil olev märgistus peab olema eestikeelne ja selgelt loetav. Küsitleti töötajaid, et teada saada, kas töötajad tunnevad kemikaali pakendile märgitud piktogrammide tähendusi. Mõnel üksikul objektil ei olnud töötaja teadlik ohtliku kemikaali ohumärgistusest.

Rikkumised maakonniti

• Harjumaa 58

• Saaremaa 24

• Pärnumaa 17

• Ida-Virumaa 16

• Tartumaa 15

• Lääne-Virumaa 13

• Läänemaa 5

• Valgamaa 4

• Viljandimaa 3

• Võrumaa 2

• Raplamaa 1

Põlvamaa ehitusplatsil ei olnud ühtegi rikkumist.

Allikas: Tööinspektsioon

Lubamatu on einestamine ja puhkamine töökohal, kus kasutatakse ohtlikke kemikaale. Kahjuks avastasime korduvalt maalreid einestamas otse töökohal. Kui küsida töötajatelt, miks nad puhkavad ja einestavad otse töökohal, siis on vastus tihti üks ja seesama – olmeruumid, kus einestada ja puhata, lihtsalt puuduvad. Ehitusplatsil peab olema tagatud esmaabivahendite ja silmaduši kättesaadavus, siiski puudus silmadušš kontrollitud 69 ehitusplatsist 15 juhul.

Kontrollitud 69 ehitusobjektist 12 juhul ei esinenud ühtegi rikkumist, seega vaid 17 protsendil kontrollitud ehitusplatsidest oli tööohutus täielikult tagatud. Tööinspektsioon jätkab ehitusplatside ette teatamata kontrollimist, sest ehitus- ja viimistlustööde teostamisel ei ole tööohutuskultuuriga kaugeltki kõik korras. Töötervishoiu ja tööohutuse eest vastutavad koordinaatorid korraldavad ja koordineerivad töötervishoiu ja -ohutusalast tegevust puudulikult ning arenguruumi on veel piisavalt.

Pane tähele!

Tööinspektsioon pakub võimalust kutsuda ettevõttesse töökeskkonna konsultant, kes annab nõu, kuidas muuta töökeskkonda töötajate tervist säästvamaks. Töökeskkonna konsultandi kutsumiseks tuleb saata e-kiri Tööinspektsiooni üldaadressile [email protected] Täpsemat teavet töökeskkonna konsultandi teenuse kohta saate Tööinspektsiooni infotelefonilt 640 6000 või Tööinspektsiooni kodulehelt. Ettevõtetele on konsultandi teenus tasuta.

Ehitussektor on kõrge ohuhinnanguga valdkond, kus toimub endiselt tööõnnetusi, milles töötaja saab üliraskelt vigastada või hukkub. Eelmisel aastal registreeriti ehituses 438 tööõnnetust, neist 119 olid rasked ning kolm õnnetust lõppes töötaja surmaga. Seetõttu on ehitussektor jätkuvalt Tööinspektsiooni terava tähelepanu all.

Artikkel ilmus Tööinspektsiooni ajakirjas Tööelu.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785