Ajutise pankrotihalduri koostatud aruandest tuleb välja, et Riito läks põhja juhtimisvigade tõttu. Kurikuulsa Facio järglaseks ristitud Riitol vara ei ole – summa piirdub saja euroga, võlgu on Riito kogunud aga 2,8 miljonit eurot. Praegu ei ole selge, kas Riito pankrot kuulutatakse välja või lõpeb asi raugemisega, kirjutas Äripäev.
Saneerimist paludes pakkus Riito oma vara hulka Toomas Trompi teise firma kinnisvarainvesteeringuid, mille ajutine haldur Peeter Sepper aruandes maatasa teeb. Kuna investeeringud ei kuulu Riitole, on nende väärtus Sepperi hinnangul ümmargune null.
Peale selle tegi Riito juhtimisvigu. Ettevõtte juhatusse kuulusid aastate jooksul nii Toomas Tromp, Erik Liiv kui ka Igor Zubets ning Sepper avab aruandes vigade tausta.
Aruandes seisab, et kuna Riito maksejõuetus kujunes välja kaks aastat tagasi, aga pankrotiavalduse esitas ettevõte alles selle aasta veebruaris, ei järginud firma juhatus seadust – jättis õigel ajal pankrotiavalduse esitamata. See on üks juhtimisviga, mille juhatus tegi.
Riito kannatas, kuna konkurents surus ehitushindu alla, aga Sepper kirjeldab aruandes veel, kuidas ehituse riigihangetel peatöövõtulepingu saamiseks teevad ettevõtjad väga väikese kasumimarginaaliga või alapakkumisi. Kahjumi loodavad nad hiljem tellijalt raha juurdeküsimise või odavamate materjalide kasutamisega korvata.
Sama teed läks ka Riito. Nii läheb juhtimisvigade alla ka teadlikult alapakkumiste tegemine. Juhatus võttis liigseid äririske.
Milliseid juhtimisvigu ettevõttes veel tehti, loe
Äripäevast.Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.