Otsuse minna ehitusvaldkonnas üle kutsepõhisele pädevuse tõendamisele võttis Riigikogu vastu Ehitusseadustiku kehtestamisel 2015. aastal. See sätestab üheselt kohustuse tõendada isiku kvalifikatsiooni haridusel ja töökogemusel põhineva kutsetunnistusega.
Kohustus kutse taotlemiseks ei laiene kõikidele ehitusala spetsialistidele ja ettevõtte töötajatele. Kutsega tuleb ühes ettevõttes tõendada eelkõige nende arhitektide, inseneride, ehitusjuhtide ja teiste haritud ning kogenud professionaalide kvalifikatsiooni, kes kontrollivad või juhivad teiste tööd reguleeritud tegevusalal.
Seega määrus ei võta tööd ehitusspetsialistidelt. Siiski on mõistetav, et juhul, kui isik kontrollib teiste tööd, on tema pädevus kõrgem nende isikute pädevusest, keda ta kontrollib.
Koos ehitusseadustiku jõustumisega 2015. aasta 1. juulil võttis Riigikogu vastu ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse, mis kehtestas kutsega kvalifikatsiooni tõendamise nõude üleminekuperioodi kuni aastani 2018. Sellest ajast peab ettevõtjat esindav teiste tööd juhtiv või kontrolliv isik sooritama kutseeksami. Seaduse alusel on arhitektuurse projekteerimise valdkonnas kutsega kvalifikatsiooni tõendamise kohustus kehtinud alates 2017. aasta 1. jaanuarist ehk juba üle aasta.
Projekteerimise, ehitusprojekti ekspertiisi, ehitusuuringute, ehitise auditi ning omanikujärelevalve tegevusalal jõustus kohustus käesoleva aasta 1. jaanuaril. Ehitustööde ja teedevaldkonna tegevusaladel jõustub kohustus 2018. aasta 1. juulil. Eelnimetatu on Riigikogu kui seadusandja tahe, mis ei sõltu ministri otsusest. Teisisõnu minnakse käesoleval aastal üle kutsepõhisele pädevuse tõendamisele hoolimata ministri otsustest määruse tasandil.
Määrus täpsustab tegevusalad
Ministri määrus ei võta kelleltki kvalifikatsiooni ega kutset ära. Määruse eesmärk on täpsustada ehitusvaldkonna alamtegevusalad, mis vajavad samuti kutset. Määruse loetelud on suures osas üle võetud 6. augustil 2015. aastal majandus- ja taristuministri kehtestatud määrusest nr 108. Koostöös eriala ekspertidega otsustati tegevusalasid korrigeerida tulenevalt olemasolevatest kutsestandarditest.
Määruse tekstide väljatöötamisel olid suureks abiks Eesti Arhitektide Liit, Eesti Ehitusinseneride Liit, Eesti Ehitusettevõtjate Liit, Maanteeamet, Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühendus, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liit, Eesti Geodeetide Ühing, Eesti Soojustehnikainseneride Selts, Eesti Veevarustuse ja Kanalisatsiooni Inseneride Selts, Eesti Vee-ettevõtete Liit, Eesti Veeühing, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit, Eesti Sisearhitektide Liit, Eesti Maastikuarhitektide Liit, Eesti Asfaldiliit, Tallinna Tehnikaülikooli ehitusinstituut, Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusteaduskond, Sihtasutus Raudteekutsed, Eesti Linnade Liit ja Eesti Maaomavalitsuste Liit.