13. novembril jõustunud kohtulahendiga lõppes ligi kaks aastat Tehnilise Järelevalve Ameti ja rahvusvahelisse kaablitootmise kontserni Prysmian Group kuuluva Draka Keila Cablesi vaheline kohtuvaidlus paigalduskaablite nõuetele vastavuse ja ohutuse üle.

- TJA juht Kaur Kajak.
- Foto: Raul Mee
Draka Keila Cables vaidlustas TJA 2015. aasta menetluste tulemused, mis näitasid, et Eestis turustatavate paigalduskaablite elektrilised ja mehaanilised omadused vastavad nõuetele ning on sihipärasel kasutamisel ohutud. Kohtuvaidluse peamiseks sisuks oli normdokumentide nõuete tõlgendamine ning seeläbi ohutuseesmärkide tagamine. Nii Tallinna Halduskohus kui Tallinna Ringkonnakohus nõustusid TJA-ga, et tootja võib paigalduskaabli tootmisel lähtuda oma tootjastandardist ja tehnilistest parameetritest tingimusel, et on täidetud madalpingedirektiivist tulenevad ohutuseesmärgid. Riigikohus Draka Keila Cables AS kassatsioonikaebust menetlusse ei võtnud.
TJA peadirektori Kaur Kajaku sõnul on paigalduskaablite puhul tegemist olulise ja suure kasutatavusega ehitusmaterjaliga. „Oleme viimastel aastatel tegelnud mitme analoogse konkurendi suhtes tehtud kaebusega ja meie eesmärk on alati üks- selgitada välja, kas tooted vastavad kõigile nõuetele ja on ohutud. TJA ei anna soovitusi eelistada ühte või teist tootjat, samuti ei ole küsimus toote odavamas või kallimas hinnaklassis. Need otsused teeb iga toote puhul ostja ise,“ lisas Kaur Kajak.
Menetluste käigus on TJA kontrollinud erinevate paigalduskaablite tehnilist dokumentatsiooni, küsinud selgitusi tootjatelt, suhelnud edasimüüjatega ja teiste riikide (nt Leedu, Holland, Rootsi, Soome, Poola, Läti) turujärelevalve asutustega ning teinud hulgaliselt toodete katsetusi.
Artikkel jätkub pärast reklaami
TJA jätkab paigalduskaablite nõuetele vastavuse kontrollimist ka edaspidi. Lõpetatud menetluste põhjal vastavad Eestis pakutavad paigalduskaablid nõuetele ja neid võib siin müüa ning kasutada. Paigalduskaabli valikul tuleb arvestada, et erinevad paigalduskaablid omavad erinevaid käitlus- ja paigaldustemperatuure. See tähendab, et kõik paigalduskaablid ei pruugi Eestis tehtavateks elektripaigaldustöödeks igal ajal sobida (nt talve periood). Nii võib käidelda ja paigaldada paksema isolatsiooniga paigalduskaableid suuremate miinuskraadide juures kui õhema isolatsiooniga kaableid. Erisused on välja toodud kasutusjuhistes ja neid tuleb paigaldajatel järgida.
Seotud lood
Katuseaknad on oluliselt enamat kui lihtsalt valgusallikad. Need mõjutavad hoone energiatõhusust, ventilatsiooni ja sisekliimat. Vananedes võivad aknad tekitada probleeme, mis ei ole esialgu visuaalselt märgatavad, kuid mis aja jooksul kahjustavad konstruktsioone ning halvendavad kasutajate mugavust.