Homme testitakse Sisekaitseakadeemia päästekooli harjutusväljakul Väike-Maarja lähistel tulekatses ristkihtpuidust ehitatud hoone tulekindlust.
Sündmuse käigus süüdatakse kahekordse ristkihtpuidust kandekonstruktsiooniga hoone, et katsetada selle vastupanuvõimet tulekahjus. Tulekatse abil uuritakse erinevate tegurite mõju tulekahju arengule ning pannakse proovile mitmesuguseid fassaadimaterjale ja -süsteeme.
Tulekatse näol on tegu Arcwoodi CLT toodete tootearendusega, leidmaks ohutut lahendust CLT kasutamiseks enam kui kahekorruselistes suuremahulistes hoonetes ilma sprinklerita (kustutussüsteemita) selliselt, et siseruumides on puitpinnad osaliselt eksponeeritud. Arcwood on katse läbiviimiseks valmistanud ja paigaldanud Päästekooli harjutusväljakule katsemaja põhjapinnaga 3,5 m x 4,5 m ja kõrgusega 6m.
Katse peamine eesmärk on leida siseruumides tasakaal eksponeeritud massiivsete puitpindade ja tulekahju arengus selliselt, et põleva sisustusmaterjali (kapid, toolid jms sisustus) ära põlemisel sumbub tulekahju iseeneslikult ehk sarnaselt näiteks kivihoonele. Tulekahju arengust kogutakse andmeid ligi 160 mõõtepunkti abil. Mõõdetakse temperatuuri erinevates konstruktsioonikihtides ja ruumi kõrgustes, katsekeha kaalu, õhuvoolude liikumist jms.
Lisaks vaadeldakse tulekahju arengut ehitise fassaadil. Ehitise kaks akendega külge on soojustatud erinevalt. Ühel küljel on kasutatud kivivilla, teisel PIR-soojustust. Mõlemad seinad on kaetud tuulduva fassaadikattega – puitlaudise ja tsementplaatidega
Ligi 100 000 eurot maksva katse korraldamises on löönud käed paljud osapooled nii era- kui ka riigisektorist, nende hulgas näiteks Riigi Kinnisvara, TTÜ, Arcwood, Raitwood ja EnerEST.
Seotud lood
Erinevatest looduskividest on teede, platside ja terrasside sillutamiseks murtud ja lõigatud kive ning plaate juba aastatuhandeid. Ka tänapäeval on see kõige keskkonnasõbralikum, vastupidavaim ja kaunim lahendus koduaias ja linnaruumis.