Jõhvi haridus- ja spordilinnaku ning promenaadi pikenduse arhitektuurivõistluse võitis ideekavand „Haridusmaastik“. Võidutöö autorid on Ra Luhse, Tanel Tuhal, Jekaterina Kljutšnik ja Helina Niitvähi arhitektuuribüroost Luhse & Tuhal OÜ. Projekt on kavas välja ehitada hiljemalt aastaks 2020.

- Võidutöö autorid Ra Luhse, Jekaterina Kljutšnik ja Helina Niitvähi.
- Foto: Powerhouse
„Ootasime EV100 „Hea avalik ruum“ programmi tulemusi põnevusega, kuna Jõhvis peetud arhitektuurivõistlus osutus selle sarja viimaseks ning teistes linnades on ideekonkursid kandnud head vilja. Jõhvis on võidutöö realiseerimiseni veel pikk tee käia, kuid antud visioon on kahtlemata seda pingutust väärt,“ sõnasJõhvi vallaarhitekt Andres Toome arhitektuurivõistluse lõpetamisüritusel.
„Võidutöös oli näha meeskonna kõrget professionaalsust, näiteks on promenaadi paigutus logistiliselt hästi põhjendatud, ka ühendus Ahtmega ja avalik ruum on hästi lahendatud. Sissepääs erinevatesse võistlusalasse jäävatesse hoonetesse on muudetud kergliiklusteelt lihtsaks,“ selgitas žürii liige, Eesti Arhitektide Liidu liige Kalle Vellevoog.
„Žürii pidas töö plussiks muuhulgas seda, et loobutud on Hariduse tänavast kui liiklusteest, samas märkides, et edasisel projekteerimisel võib seal kaaluda shared space tüüpi lahendusi. Hariduse tänava muutmine avaraks avalikuks ruumiks, mis ei mõju ainult kõnniteena, vaid annab uut tunnetust, on julge ja kaalumist vääriv idee.“
Võistlusala hõlmas olulist osa Jõhvi linnast – Hariduse tänava, Kaare tänava ja Puru tee vahelist maa-ala ehk idapoolset osa nn Jõhvi mikrorajoonist. Kontaktalasse jäävad nimetatud tänavatega piirnevad korterelamute krundid ja Puru tee pikenduse ümbrus. Jõhvi linna ootus oli saada võistlusalale terviklik kontseptsioon ja ruumiline lahendus, mis seoks erinevaid haridus- ja spordilinnaku osad ühtseks ideeliseks tervikuks. Vald ootas ideid territooriumi mitmekesisemaks kasutamiseks.
Võistlustöös tuli lahendada arhitektuurne planeerimine, maastikukujundus, väikevormide disain ja paigutus, valgustus, haljastus, liiklus- ja parkimiskorraldus.
Kokku esitati arhitektuurivõistlusele viis tööd. Võidutöö ideekavandile määrati 10 000 euro suurune preemia.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.